Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Radom

  • Plakat

Biblioteczka Pana Leśmiana w Iłży będzie 12 czerwca świętować swoje powstanie. Na imprezę z tej okazji zaprasza Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży i Powiatowy Instytut Kultury.

- Paczki nadchodziły do nas i nadchodziły przez wiele tygodni. Aż sami byliśmy w szoku, że taki hojny dar. Oczywiście ogromnie się cieszyłyśmy, niezadowolony był chyba tylko listonosz - początki Biblioteczki Pana Leśmiana w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży wspomina jej ówczesna dyrektorka a dziś pracownica Powiatowego Instytutu Kultury. Książki z osobistej biblioteki Bolesława Leśmiana, antykwaryczne wydania jego dzieł, publikacje o poecie a także rozmaite bibeloty z epoki przekazał krakowski kolekcjoner i miłośnik Iłży Ryszard Górniak. Dzięki temu zaaranżowano jakby gabinet poety "Biblioteczka Pana Leśmiana" i prezentowane są tam dary. - Jesteśmy ogromnie wdzięczni za hojny dar. Samej biblioteki nie stać było na takie zakupy, brakowałoby nam też czasu na wieloletnie poszukiwania, tropienie eksponatów - twierdzi Niewczas.

W "Biblioteczce..." jest m.in. tom "Łąka" z 1920 r. czy "Napój ciernisty" z 1936r., oba wydane w serii "Pod Znakiem Poetów" w oficynie Jakuba Mortkowicza. Są też czasopisma w których Leśmian publikował , m.in. cenny egzemplarz "Wędrowca" z 1895 r. z wierszem "Sekstyny" czyli debiutem poety. Ten utwór podpisał "St. Lesman". Klimat epoki przywołują bibeloty, np. dawne kryształkowe radio, sakfojarz na kapelusze, filiżanki czy książka telefoniczna.

W roku 1936/37 do Leśmiana, zamieszkałego przy ul. Marszałkowskiej 17 w Warszawie, dzwoniło się pod numer 87-484 a do Jana Brzechwy (czyli Jana Lesmana) rezydującego na Żurawiej 35 pod 95- 534.

Wprawdzie to drugie urodziny "Biblioteczki....", ale impreza odbędzie się po raz pierwszy, w 2020 r. przeszkodziły obostrzenia pandemiczne.

Początek świętowania 12 czerwca, w sobotę o godz. 15 - spotkanie przed biblioteką w Iłży, przy Rynku, skąd zebrani spacerkiem udadzą się słynnego "Malinowego Chruśniaka" i tam będą czytać, oczywiście poezje Leśmiana. Ok. 16.30, po powrocie do biblioteki ciąg dalszy przygód z twórczością poety, m.in. czytanie "Dziewczyny" w obcych językach, zwiedzanie "Biblioteczki...", recital oraz promocja książki Piotra Łopuszańskiego "Bywalec zieleni" i rozmowa Anny Spólnej z autorem o tej publikacji.

A jeśli ktoś jeszcze, jakimś cudem, nie wie, co Leśmian miał wspólnego z Iłżą, albo chciałby się o tych związkach dowiedzieć więcej, albo zwyczajnie zanurzyć w wyśmienitą polską poezję, musi w sobotę wybrać się do Iłży.

Na urodziny "Biblioteczki..." zaprasza Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży i Powiatowy Instytut Kultury.