Radomska Policja apeluje o zachowanie rozsądku i ostrożności, w kontaktach z osobami, które proszą o przekazanie pieniędzy. Należy pamiętać, że przez telefon każdy może podawać się za wnuczka, policjanta czy pracownika banku.

Po raz kolejny, radomska Policja apeluje o zachowanie rozsądku i ostrożności, w kontaktach z osobami, które proszą o przekazanie pieniędzy. Należy pamiętać, że przez telefon każdy może podawać się za wnuczka, policjanta czy pracownika banku. W przypadku otrzymania takiego telefonu należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania wobec rozmówcy, który pilnie potrzebuję wsparcia finansowego w związku z wypadkiem lub osób, które informują o zagrożeniu i chęci ochrony naszych oszczędności. Nie należy również wpuszczać do domu nieznajomych a tym bardziej przekazywać im pieniędzy. O każdej takiej próbie, należy niezwłocznie poinformować Policję za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

Przestępcy wykorzystują dobroduszność i zaufanie osób, w szczególności seniorów. Wymyślają coraz to inne metody, wśród najpopularniejszych w dalszym ciągu są metody „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek” czy też „na pracownika banku”. Pomimo, że metody są różne, cel, który chcą osiągnąć, zawsze jest ten sam. Wyłudzenie oszczędności całego życia. W tym miejscu apelujemy do wszystkich, aby rozmawiali ze swoimi rodzicami, dziadkami. Uczulali ich na takie sytuacje. Ostrożność pozwoli na uniknięcie oszustwa.

Kilka prostych zasad, które pomogą uniknąć oszustwa:

- W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy należy potwierdzić tą informację u członków rodziny.

- Jeżeli masz wątpliwości, nie poznajesz głosu – rozłącz się – oszuści wywierają bardzo silny nacisk na rozmówce, nie powalają przerwać rozmowy, która można trwać nawet kilkadziesiąt minut.

- W rozmowie telefonicznej nigdy nie ujawniaj ile masz pieniędzy, ani nie udzielaj informacji osobistych, takich jak imiona członków rodziny.

- Jeżeli chcesz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście, bez udziału pośredników. W działaniu oszustów zawsze po pieniądze przychodzi pośrednik. Pamiętaj aby nigdy nie dawać gotówki czy kosztowności osobie, której nie znasz.