O czym pamiętać, wybierając odpowiednie klamki?

Często zwracamy uwagę na drzwi i ich materiał lub jakość wykonania. Zapominamy jednak o  niepozornych elementach, taki jak klamki, które później mogą zepsuć wygląd całego pomieszczenia i  zmniejszyć komfort użytkowania. Każde z czterech ścian w domu cechuje się innym przeznaczeniem,  więc warto wcześniej przemyśleć zakup klamek do drzwi. 

Jakie rodzaje wyróżniamy? 

Szeroki asortyment dostępny na rynku z pewnością pozwoli nam wybrać odpowiednie klamki, jednak  czy zawsze musimy stawiać na klasyczną metodę otwierania? 

  • Klamki – wszystkim dobrze znany mechanizm, drzwi, który otwiera się poprzez pociągnięcie  wydłużonej „rączki”. Najczęściej wybierany produkt przez klientów, bardzo duży wybór kolorów. 
  • Gałki – otwieranie drzwi odbywa się poprzez przekręcenie lub pociągnięcie elementu, coraz rzadziej  spotykana metoda, jednak nadaje pomieszczeniu elegancji i nietuzinkowego wyglądu. Często pokryte  złotem, świetnie wyglądają w połączeniu z białymi drzwiami. 
  • Nieruchome podchwyty – spotyka się je często przy bramach wejściowych, sklepach oraz biurach.  Cechują się stabilnością i dobrą jakością wykonania. 

Musimy pamiętać, że klamka powinna być dopasowana do wielkości i ciężaru drzwi.  Nieodpowiednio dobrana może powodować trudności w otwieraniu drzwi oraz ulec uszkodzeniu. 

Drzwi są prawoskrzydłowe i lewoskrzydłowe, niektóre klamki są uniwersalne i nadają się do obu  tych wersji, jednak nie wszystkie. Przed zakupem należy dokładnie zorientować się lub zapytać  sprzedawcy, do jakich drzwi będzie pasowała ta klamka. 

Jaki materiał będzie najlepszy? 

Materiał musimy dobierać odpowiednio do pomieszczenia. W kuchni sprawdzi się klamka ze stali  nierdzewnej lub aluminiowa, ponieważ panuje tam zwiększona wilgoć, a co za tym idzie, elementy  ulegają uszkodzeniu. Najczęściej, jednak klienci wybierają aluminium, jest trwałe, odporne na czynniki  zewnętrze i wygląda nowocześnie. Możemy spotkać klamki pokryte złotem, mosiądzem lub niklem, nada to pomieszczeniu nowego charakteru. 

Kolor też ma duże znaczenie, na samym początku trzeba się zastanowić, czy klamka będzie pasowała  do całości aranżacji. Najczęściej wybiera się ją pod kolor okuć i zawiasów. Dobieranie powinno się  zacząć na zasadzie podobieństwa. Kolor ścian możemy dopasować do klamki lub użyć kontrastu.  Wszystko musi ze sobą współgrać, aby nie zepsuć stylistyki danego pomieszczenia. Szczegóły są  ważne i warto o nie zadbać na samym początku, zaoszczędzi to nam większych wydatków związanych z  wymianą lub naprawą danej klamki. Więcej wskazówek znajdziesz na blogu: https://pieknie-zyjemy.pl/