Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Radom

Alkomat – wszystko co warto wiedzieć

Alkomaty stały się bardzo popularne zarówno wśród pracodawców, jak i użytkowników indywidualnych. Pozwalają na szybkie sprawdzenie stanu trzeźwości, co może być kluczowe dla bezpieczeństwa i uniknięcia przykrych konsekwencji podczas jazdy autem. Jaki alkomat wybrać i co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Czym jest alkomat?

Alkomaty dostępne na stronie alkopatrol.pl to urządzenia, które na podstawie analizy wydychanego powietrza określają ilości alkoholu, która znajduje się w organizmie człowieka. Wdmuchiwane powietrze działa na sensor, który zmienia swoją oporność pod wpływem oparów alkoholu i podaje wynik w promilach. Pozwala to na łatwe i szybkie określenie stanu trzeźwości.

Czy cena ma znaczenie?

Najważniejszym elementem alkomatu jest sensor, który musi być skonstruowany w taki sposób, aby z jak największą dokładnością reagował na alkohol, a jednocześnie by w jak najmniejszym stopniu reagował na inne substancje, znajdujące się w powietrzu. Jest to bardzo trudne, dlatego im dokładniejszy sensor, tym droższy będzie zakup alkomatu. Najtańsze modele mogą być więc bardzo czułe na wszelkie zanieczyszczenia powietrza.

Półprzewodnikowy, czy elektrochemiczny?

Alkomaty dzielą się ze względu na rodzaj czujnika na półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Sensor półprzewodnikowy jest zdecydowanie tańszy (alkomaty z nim kosztują około 100 – 300 zł), ale też mniej dokładny. Dodatkowo czujniki elektrochemiczne mają dłuższą żywotność, a ich kalibracji nie trzeba przeprowadzać tak często, jak w przypadku alkomatów półprzewodnikowych. Alkomaty elektrochemiczne są zdecydowanie droższe, ale tańsze w eksploatacji. Wybór powinien być uzależniony nie tylko od ceny, ale przede wszystkim przeznaczenia. Jeśli zależy nam na dużej dokładności i będziemy przeprowadzać dużo badań, to lepszym wyborem będzie sensor elektrochemiczny.

Na co zwracać uwagę przy kupnie alkomatu?

Jak wspomniano wcześniej, w samym urządzeniu najważniejszy jest rodzaj sensora. Warto zwrócić również uwagę na to, jak często trzeba przeprowadzać kalibrację alkomatu. Najlepiej tego typu urządzenia kupować tylko u sprawdzonych dostawców, którzy jednocześnie oferują kalibrację i serwis alkomatów. Kupno taniego modelu w markecie lub na bazarze może wiązać się z koniecznością natychmiastowego wykonania kalibracji, gdyż zazwyczaj urządzenia te nie są przygotowane do użytku, a ponadto mogą być niewłaściwie przechowywane.