W niespełna kilka dni niezawodni motocykliści z radomskiej drogówki zatrzymali do kontroli dwóch kierujących jednośladami, którzy jechali na podwójnym gazie, a także nie posiadali uprawnień do kierowania.

W poniedziałek (31.10) ok. godziny 17 na jednej z ulic Radomia, policjanci z grupy motocyklowej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zauważyli kierującego motocyklem marki Honda, którego postanowili skontrolować pod kątem posiadanych uprawnień do kierowania jednośladem. Podczas kontroli okazało się, że 38-letni mężczyzna był nietrzeźwy, wydmuchał 0,67 mg/l i nie posiadał uprawnień kategorii A. Wobec kierującego mundurowi skierowali wniosek o ukaranie do sądu.

Dokładnie tydzień później w poniedziałek (07.11) ok. godziny 15 niezawodny „nos” policyjnych motocyklistów doprowadził ich do 21-letniego kierującego motocyklem marki Kawasaki, który podróżował z pasażerem i wzbudził ich zainteresowanie niestandardowym montażem tablicy rejestracyjnej, która jak się okazało pochodziła od innego typu pojazdu. W trakcie kontroli okazało się, że zarówno kierowca jak i pasażer jest pod wpływem alkoholu. Kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania, a pojazd był niesprawny technicznie. Dodatkowo jednoślad był nie dopuszczony do ruchu i nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nieodpowiedzialny motocyklista będzie teraz odpowiadał karnie przed sądem, ponieważ mundurowi wystosowali wobec niego wniosek o ukaranie.

Przypominamy, że w myśl art. 45 ust. 2 pkt 2 Prawo o ruchu drogowym kierującemu jednośladem zabrania się przewożenia osoby w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego działającego podobnie do alkoholu.

Przestrzegamy, że zgodnie ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2022r. kierowanie pojazdem bez posiadanych do tego uprawnień jest wykroczeniem, za które nie otrzymamy już mandatu karnego natomiast każdorazowo zostanie skierowany przez policjantów wniosek o ukaranie do sądu.

Przypominamy, że na terenie powiatu radomskiego pełni służbę kilku świetnie wyszkolonych i doświadczonych policyjnych motocyklistów z radomskiej drogówki, którzy czuwają nad bezpieczeństwem na drogach skupiając się na ściganiu piratów drogowych na motocyklach, sprawdzają ich trzeźwość, posiadane uprawnienia do kierowania i stan techniczny jednośladów.

Policyjni pasjonaci dwóch kółek nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i wypracowane latami jazdy na motocyklu praktyczne umiejętności, które są niezastąpione podczas niebezpiecznych pościgów za sprawcami przestępstw i wykroczeń drogowych oraz błyskawicznego dotarcia na miejsce zdarzenia, gdzie niezbędna jest ich fachowa pomoc.

 

Autor: sierż. szt. Dorota Wiatr-Kurzawa/WRD KMP Radom