Deratyzacja, określana odszczurzaniem to procedura, która może być obowiązkowa lub dobrowolna. Ta kwestia nie podlega żadnej wątpliwości, ponieważ jest uregulowana prawnie. Dla kogo deratyzacja w Radomiu to obowiązek, a dla kogo wyłącznie usługa, z jakiej można skorzystać, kiedy zajdzie taka konieczność? Odpowiadamy!
Jak wygląda procedura deratyzacji?
Deratyzacja to zabieg, którego zadaniem jest usunięcie z konkretnego miejsca wszelkich gryzoni – przede wszystkim myszy i szczurów, a także pozbycie się związanego z nimi niebezpieczeństwa. Najważniejszy cel to zapobieganie chorobom zakaźnym, jakie są przez nie przenoszone.
Procedura deratyzacji zależna jest od metody wybranej przez klienta, a jest ich kilka. Każda, jest skuteczna, ale może zajmować mniej lub więcej czasu i być związana z bardziej lub mniej pokaźnymi kosztami.
Zazwyczaj stosuje się trzy metody deratyzacji:
- biologiczną – wykorzystywanie naturalnych wrogów gryzoni, na przykład drapieżników,
- chemiczną – stosowanie specjalistycznych środków,
- mechaniczną – klasyczne pułapki oraz inspekcje.
Kto jest zobowiązany dokonać deratyzacji?
Deratyzacja w Radomiu nie jest obowiązkowa w każdym przypadku. Przepisy prawne regulują tę kwestię bardzo dokładnie, nie pozostawiając żadnych wątpliwości. Obowiązek wynika z ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jak podaje art. 22 ust. 1 pkt 2, odszczurzanie musi zapewnić zarządzający nieruchomością, albo jej posiadacz lub właściciel. To do niego należy dbałość o to, aby utrzymać ją w czystości i porządku.
Jak wskazuje ustawa, obowiązkowi deratyzacji podlegają między innymi:
- budynki użyteczności publicznej,
- obiekty handlowe, przemysłowe i usługowe,
- budynki mieszkalne,
- zabudowania gospodarcze,
- miejsca gromadzenia odpadów komunalnych – na przykład korytarze piwniczne, studzienki przyłączy wodociągowych lub węzły cieplne.
Jeśli deratyzacja w Radomiu nie zostanie przeprowadzona, musisz liczyć się z możliwością otrzymania grzywny. Nie to jest jednak najgorsze – pamiętaj, że nie robiąc tego, narażasz siebie bądź mieszkańców, czy użytkowników danej nieruchomości na duże niebezpieczeństwo epidemiologiczne.
Ile kosztuje deratyzacja?
To ile kosztuje ten zabieg zależne jest przede wszystkim od wyboru metody. Inaczej będzie wyglądać ten proces, kiedy zdecydujesz się wykonać go samodzielnie, a inaczej, kiedy usługa zostanie zamówiona w specjalistycznej firmie, jak PatronPest który oferuje deratyzację w Radomiu.
Charakteryzuje się ona wieloletnim doświadczenie, działa zgodnie z normami i w oparciu o specjalistyczne urządzenia opatrzone certyfikatami. Zgłaszając się do przedstawiciela, można dowiedzieć się, ile kosztuje deratyzacja w domu, a ile na przykład w budynku użyteczności publicznej. Wiedząc, jakie są różnice, można dokonać odpowiedniej decyzji.
Decydując się na samodzielną deratyzację należy pamiętać, aby stosować wyłącznie środki naturalne bądź takie, które są przeznaczone do tego typu działań. W tym wypadku nie zaleca się oszczędności bądź szukania nietypowych rozwiązań. Odszczurzanie musi zostać przeprowadzone prawidłowo, a w miejscach, gdzie zostały wyłożone preparaty, konieczne jest umieszczenie tablicy ostrzegawczej.