84. rocznica pierwszych masowych egzekucji na Firleju – zapraszamy na obchody
W najbliższy czwartek, nasze miasto stanie się świadkiem ważnego wydarzenia historycznego, które pozwoli oddać hołd bohaterom przeszłości. Odbędzie się uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę pierwszych masowych egzekucji z czasów II wojny światowej, przeprowadzonych na Firleju. To moment, by przypomnieć sobie o ciemnych kartach naszej historii i oddać cześć tym, którzy stracili życie za naszą wolność.
  1. 11:50 - Zbiórka uczestników uroczystości przy Mauzoleum na Firleju.
  2. 12:00 - Przemówienia okolicznościowe.
  3. 12:25 - Ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.
  4. 13:00 - "Spotkanie z historią" - prelekcja o Firleju i innych miejscach straceń.

W tym dniu, przedstawiciele władz, wojskowi, organizacje kombatanckie, harcerze oraz młodzież szkolna zgromadzą się, aby wspólnie oddać hołd ofiarom. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 11:50 przy Mauzoleum na Firleju, gdzie odbędzie się zbiórka uczestników, w tym uczestnicy X Rajdu Pamięci „Firlej”.

Program uroczystości przewiduje przemówienia okolicznościowe o godzinie 12:00, po których nastąpi uroczysty apel w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. O godzinie 12:25 wspólnie złożymy kwiaty i zapalimy znicze pod Pomnikiem ku czci zamordowanych, aby przypomnieć sobie o tragicznej przeszłości i nauczkach, które z niej płyną.

Godzina 13:00 przyniesie nieco inny wymiar refleksji – „Spotkanie z historią”. W Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, dr. hab. Sebastian Piątkowski z Delegatury IPN przedstawi prelekcję dotyczącą Firleja oraz innych miejsc masowych straceń z okolic naszego miasta w latach 1939-1945. To okazja, aby pogłębić swoją wiedzę o lokalnej historii i zrozumieć jej wpływ na teraźniejszość.

Organizatorami uroczystości są Prezydent Miasta oraz Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Wydarzenie to jest nie tylko okazją do upamiętnienia ofiar, ale także przypomnieniem o wartościach, za które walczyli: wolności, godności i prawdzie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w tych uroczystościach, aby razem oddać hołd i uczcić pamięć tych, którzy odeszli, walcząc o lepszą przyszłość dla nas wszystkich.


Wg inf z: Urząd Miasta w Radomiu