Urząd Miasta w Radomiu: Młodzi radomianie poznawali swoje miasto
Młodzi odkrywcy historii i tradycji Radomia – tak można by określić uczniów szkół podstawowych, którzy wzięli udział w niezwykłym projekcie edukacyjnym. Sześcioklasiści mieli szansę na nowo odkryć swoje miasto podczas spacerów z przewodnikiem oraz rywalizacji w konkursie wiedzy o Radomiu. Ich zaangażowanie i ciekawość świata zostały nagrodzone nie tylko wiedzą, ale i atrakcyjnymi nagrodami.
  • Edukacyjne spacery po Radomiu dla młodych mieszkańców.
  • Konkurs wiedzy o mieście dla uczniów szóstych klas.
  • Podsumowanie pierwszej edycji projektu i wręczenie nagród przez prezydenta miasta.
  • Zapowiedź kontynuacji projektu w przyszłej wiośnie.

Projekt "Poznaj swoje miasto" zaprosił ponad tysiąc młodych radomian do wzięcia udziału w spacerach odkrywających bogatą historię oraz dziedzictwo kulturowe ich rodzinnego miasta. Inicjatywa ta była skierowana do uczniów szóstych klas i odbywała się pod okiem doświadczonych przewodników, którzy wiedzą o mieście opowiedzieli nie tylko w formie suchych faktów, ale i interesujących historii.

Przebieg tras zaplanowanych spacerów był tak dobierany, aby uczestnicy mogli dokładnie zapoznać się z kluczowymi miejscami w Radomiu, takimi jak Miasto Kazimierzowskie oraz centrum. Oprócz tego, młodzież miała okazję lepiej zrozumieć historię przemysłu w regionie, co dodatkowo uświetniały rzeźby i instalacje w przestrzeni miejskiej przedstawiające wyroby radomskie.

W trakcie zakończenia pierwszej edycji projektu, które odbyło się w Urzędzie Miejskim, prezydent Radosław Witkowski osobiście wręczył nagrody najaktywniejszym uczestnikom. Wśród wyróżnionych znalazły się klasy z dwóch radomskich szkół oraz indywidualni uczestnicy, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem i wiedzą na temat miasta.

"Ogromne zainteresowanie szkół pokazuje jak potrzebny był to projekt. Dlatego w konkursie na działania z zakresu turystyki czekamy na podobne propozycje. Myślę, że Lokalna Organizacja Turystyczna taką ofertę też złoży i wiosną będziemy mogli ten projekt kontynuować" – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński, podkreślając sukces inicjatywy i zapowiadając jej dalszy rozwój.

Inicjatywa ta nie ograniczyła się jedynie do uczniów z Radomia. W projekcie brali udział również szóstoklasiści z Pionek, co świadczy o rozwoju edukacji regionalnej i integracji młodych ludzi z różnych środowisk poprzez wspólne odkrywanie historii.

Wprowadzenie takich projektów do edukacji lokalnej nie tylko zwiększa świadomość młodego pokolenia o ich miejskim dziedzictwie, ale również łączy naukę z praktycznym poznawaniem otoczenia i rozwijaniem lokalnej tożsamości. To przykład, jak historię można przeżywać, a nie tylko uczyć się jej na pamięć, w ten sposób kształtując przyszłych świadomych obywateli.


Według informacji z: Urząd Miasta w Radomiu