Najbardziej kontrowersyjne transfery w historii piłki nożnej

Piłka nożna to dyscyplina, która wzbudza ogromne emocje. Ujawniają się one w bardzo różnych sytuacjach, a także mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Jednym z nich są transfery. W historii futbolu aż roi się od sytuacji, w których konkretny transfer wywołał ogromne kontrowersje, a także sprowadził na zawodnika falę nienawiści kibiców. Oto one!

Sol Campbell. Tottenham → Arsenal

Zaczniemy od przykładu angielskiego obrońcy Sola Campbella. W 2001 roku wywołał on ogromny skandal wśród kibiców Tottenhamu, kiedy to po 9 latach gry dla Kogutów postanowił przenieść się do największego lokalnego rywala, czyli Arsenalu. Dodatkowej pikanterii całemu transferowi dodał fakt, że Tottenham nie otrzymał pieniędzy za swojego zawodnika, ponieważ ten odszedł na zasadzie wolnego transferu.

Choć od wspomnianego transferu minęło już ponad 20 lat, Campbell nadal jest nienawidzony przez fanów Tottenhamu. Zawodnik zakończył karierę w 2011 roku, jednak jego osoba nadal wzbudza emocje u najbardziej zagorzałych fanów Kogutów. Jeśli interesują Cię rozgrywki Premier League, sprawdź zakłady bukmacherskie na tę ligę w ETOTO, który uważany jest za jednego z najlepszych legalnych bukmacherów w Polsce.

Mario Gotze. Borussia Dortmund → Bayern Monachium

Za naszą zachodnią granicą podobne poruszenie wywołał transfer Mario Gotze z Borussii Dortmund do Bayernu Monachium. Sezon 2012/2013 był świetny w wykonaniu Niemca. W barwach BVB strzelił on 16 bramek oraz zanotował 13 asyst we wszystkich rozgrywkach. Dla utalentowanego 21-latka był to niesamowity wynik, który zwrócił uwagę Bayernu Monachium.

Bawarczycy postanowili zainwestować w młodego Gotze 37 milionów euro, które było w tamtym czasie zawrotną kwotą jak za niemieckiego zawodnika. Transfer ten wywołał kontrowersje ze względu na fakt, że Mario był wychowankiem Borussii, do której wielokrotnie deklarował przywiązanie, a zdecydował się na przenosiny do największego rywala na krajowym podwórku. W 2016 roku Gotze wrócił jeszcze na cztery lata do Dortmundu, jednak nie cieszył się dobrą opinią wśród kibiców.

Mo Johnson. FC Nantes → Rangers

Aby zrozumieć kontrowersje związane z tym transferem, konieczne jest zrozumienie sytuacji politycznej w Szkocji. Jest to kraj podzielony pomiędzy katolików oraz protestantów. Podziały religijne mają swoje odzwierciedlenie również na gruncie futbolu. W lidze szkockiej przewodzą dwa kluby – katolicki Celtic oraz protestancki Rangers. To właśnie było podstawą kontrowersji kolejnego transferu.

Mo Johnson to piłkarz, który w latach 80. XX wieku rozegrał dla Celticu ponad 140 spotkań. Po odejściu z The Bhoys przez dwa lata grał dla francuskiego FC Nantes. Po tym czasie postanowił przenieść się do największego rywala Celticu, czyli Rangers. Transfer ten wywołał ogromną nienawiść kibiców Celticu, którzy otwarcie nazywali swojego byłego piłkarza Judaszem, a klub był zmuszony przydzielić mu ochronę.