Jesień to czas pogarszających się warunków atmosferycznych. Zmienna pogoda, szybciej zapadający zmrok, deszcz, mgła utrudniają jazdę i sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Przykładem takiej sytuacji był piątkowy wieczór kiedy doszło do 3 potrąceń. W związku z tym policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę, natomiast do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz noszenie elementów odblaskowych.

W piątek (27.10) około godz. 18 na terenie Radomia doszło do 3 potrąceń. Na ulicy Struga na oznakowanym przejściu dla pieszych 49-latek kierujący pojazdem marki VW potrącił 77-latkę. Kobieta została przewieziona do szpitala. Kolejne potrącenie miało miejsce na ulicy Okulickiego. 66-latek kierując pojazdem marki Hyundai na przejściu dla pieszych potrącił 46-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala. Natomiast na ulicy Sycyńskiej 35-latka kierująca pojazdem marki Dacia skręcając w lewo na skrzyżowaniu potrąciła przejeżdżającego przez oznakowany przejazd dla rowerzystów 32-latka. Rowerzysta został przewieziony do szpitala

Zmieniająca się jesienna aura m.in. opady deszczu powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, zmniejszeniu prędkości, zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu, podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej je sygnalizując. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych. To właśnie tam kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. W takich warunkach każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem, niejednokrotnie bez elementu odblaskowego i w ciemnej odzieży  przez co dla kierowcy są oni niemal niewidoczni.

Policjanci kierują szczególny apel również do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. Aby uniknąć potrącenia należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w trudnych warunkach znacznie wydłużona. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć i upewnić się, że można bezpiecznie przejść przez jezdnię. Dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by być bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet mały odblask na rękę czy torebkę sprawi, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości około 30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia.

Policjanci apelują, by w trudnych warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność, tak aby każdy z nas mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

Autor: Justyna Jaśkiewicz