Wczoraj policjanci z radomskiej drogówki brali udział w ogólnopolskich działaniach kontrolno-prewencyjnych pod nazwą. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” .Głównym założeniem tego planu jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów czyli grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

W trakcie prowadzonych działań policjanci ujawnili 26 wykroczeń popełnionych przez kierujących, polegających na omijaniu bądź wyprzedaniu pojazdów na przejściach dla pieszych. W przypadku popełnienia tego typu wykroczenia kierujący muszą liczyć się z wysokim mandatem oraz 10 punktami karnymi. Funkcjonariusze ujawnili również 9 wykroczeń popełnionych przez pieszych, które polegały na przechodzeniu w miejscu niedozwolonym.

Niestety, pomimo prowadzonych działań, przed godziną 15, na ul. Żółkiewskiego w Radomiu, doszło do potrącenia 17-letniego mężczyzny. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem ciężarowym marki Scania, 66-letni mężczyzna, poruszając się lewym pasem ruchu nie zachował należytej ostrożności i potrącił przechodzącego przez oznakowane przejście dla pieszych. Pieszy wszedł na przejście po tym jak drugi pojazd ciężarowy zatrzymał się na prawym pasie ruchu by go przepuścić. W wyniku tego zdarzenia mężczyzna z ogólnymi potłuczeniami został zabrany do szpitala na badania. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się kierujący ciężarową scanią z naczepa, w której brakowało koła na jednej osi z pojazdu a ta oś była podwieszona pasami transportowymi do ramy pojazdu.

W tym miejscu chcielibyśmy zaapelować zarówno do kierujących jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych. Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. A obowiązkiem wszystkich użytkowników dróg jest przestrzeganie obowiązujących przepisów.

 

Autor: st. sierż. Kamil Warda

 

Foto: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu