Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Radom

Trzeźwy kierowca - jak sprawdzić trzeźwość

Wypadki związane z alkoholem powodują co roku ponad 10 000 zgonów. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które planują pić, znalazły trzeźwego kierowcę lub alternatywny środek transportu. Test trzeźwości kierowców jest stosowany od lat 20. XX wieku. Jest to seria dmuchnięć w alkomat, które mogą być przeprowadzone przez funkcjonariuszy organów ścigania w celu ustalenia, czy kierowca nie jest pod wpływem narkotyków lub alkoholu.

Badanie trzeźwości. Jak to zrobić.

Najważniejszym zastosowaniem testów trzeźwości kierowców jest określenie indywidualnego poziomu zatrucia. Pomoże to ocenić, czy kierowca jest w stanie prowadzić. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • badanie alkomatem nietrzeźwego kierowcy - alkomat to urządzenie służące do pomiaru ilości alkoholu we krwi osoby. Robi to, mierząc ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, a następnie przeliczając tę liczbę na odpowiedni poziom stężenia alkoholu we krwi (BAC).
  • badanie krwi lub moczu - to procedura laboratoryjna, która może zmierzyć ilość alkoholu we krwi lub moczu danej osoby. Są one często wykorzystywane jako dowód w celu ustalenia, czy ktoś prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu. Jeśli zostałeś zatrzymany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, istnieje możliwość podważenia wyników badania krwi badaniem moczu.

Czy da się uniknąć przyłapania na gorącym uczynku?

Część kierowców nadal myśli, że wypijając jedną lampkę wina czy piwo mogą bezkarnie wsiąść do samochodu i prowadzić pojazd. Niezwykle często dzieje się tak, gdy kierowca mieszka blisko, może jechać pobocznymi drogami, gdzie jest mała szansa na spotkanie innego kierowcy lub pieszego. Niektórzy myślą, że ujdzie im to na sucho, jeżdżąc pod wpływem alkoholu, ale to nieprawda. Skazanie za jazdę pod wpływem alkoholu na zawsze zmieni Twoje życie. Może zrujnować twoją reputację i może kosztować cię pracę, rodzinę i wolność.

Najważniejsze:

  • Najczęstszymi karami, są kary więzienia, grzywny, zawieszenie lub cofnięcie prawa jazdy, obowiązkowe zajęcia uświadamiające, zatrzymanie lub unieruchomienie pojazdu lub prace społeczne.
  • Aresztowanie to pierwszy krok na drodze do skazania za jazdę pod wpływem alkoholu. Jeśli zostaniesz aresztowany za prowadzenie w stanie nietrzeźwym, zostaniesz przewieziony na posterunek policji, gdzie zostaniesz poproszony o poddanie się badaniu alkomatem. Jeśli nie zaliczysz tego testu alkomatem, oznacza to, że masz poważne problemy.

Jeżeli nie chcesz zostać przyłapany na gorącym uczynku, pamiętaj o tych zasadach:

1) Masz zamiar prowadzić samochód? Nie pij lub wypij alkohol w małej ilości na długo przed planowaną trasą

2) Zawsze miej ze sobą alkomat z neomaniak.pl, który wskaże czy możesz już zgodnie z prawem prowadzić samochód

3) Jeśli masz zamiar spożywać alkohol, pomimo tego, że planowałeś wrócić do domu jako kierowca, zanim rozpoczniesz spożywanie alkoholu, zadzwoń do rodziny i znajomych i poproś, aby cię odebrali po skończonej imprezie

4) Zamiast sięgać po napoje alkoholowe, weź ze sobą coś bez alkoholu. Obecnie na rynku jest bardzo dużo produktów typu “0 alkohol”