Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Radom

Jak nie dopuścić do jesiennej depresji? Sprawdzone porady!

Jesienna depresja to zaburzenia pojawiające się w okresie jesiennym charakteryzujące się obniżonym nastrojem, sennością i poczuciem beznadziei. Symptomy te, w zależności od osoby, mogą być mniej lub bardziej nasilone, i trwać mogą od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Pierwsze objawy jesiennej depresji pojawiają się w październiku lub listopadzie – czy muszą jednak wystąpić? Jak uchronić się przed jesienną depresją? Podpowiadamy co zrobić, by do niej nie dopuścić!

Po pierwsze, uprawiaj sport. To najlepszy sposób na dodanie energii – badania wykazały, że regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko powstawania depresji. Co prawda na zewnątrz coraz szybciej robi się ciemno, mamy jednak mnóstwo możliwości uprawiania sportu w domowych warunkach jak chociażby orbitrek czy rower stacjonarny. Do naszej dyspozycji są również siłownie, baseny, a także zajęcia zorganizowane takie jak zumba, aerobik, pole dance czy jumping fitness. Te ostatnie są szczególnie polecane przy zagrożeniu depresją, gdyż podczas ćwiczeń mamy kontakt z innymi ludźmi, co jest ważnym aspektem przy zapobieganiu stanom depresyjnym.

Po drugie, wychodź do ludzi. Najgorsze, co możesz zrobić w okresie zagrożonym jesienną depresją jest zaszycie się w domu i „przeczekanie” jesieni. Odwiedzaj swoich przyjaciół, wychodź z nimi do kina, udajcie się na imprezę bądź też po prostu uczęszczajcie razem na wspomniane wyżej zajęcia sportowe. Świetnym pomysłem jest także kilkudniowy wyjazd, który pomoże Ci odzyskać chęci do życia. Najlepszy będzie zdecydowanie weekend nad morzem – zawarty w nadmorskim powietrzu jod dodatkowo wspomaga działanie układu nerwowego. A co powiesz na romantyczny pobyt spa dla dwojga? Każdy wyjazd, który oderwie Cię od szarej rzeczywistości, pozwoli Ci chronić się przed jesienną depresją!

Po trzecie, pamiętaj o zdrowej diecie. Chociaż długie, jesienne wieczory aż proszą się o tabliczkę czekolady, to jako osoby zagrożone jesienna depresją powinniśmy właśnie z takich przekąsek zrezygnować. Spożywanie dużej ilości cukrów na pewno nie jest lekarstwem na depresję, a wręcz przeciwnie, na dłuższą metę mogą nam zaszkodzić. Badania wykazały także, że wysoko przetworzone węglowodany, wręcz przyczyniają się do powstawania depresji. Zamiast tego spożywajmy produkty o potwierdzonym działaniu przeciwdepresyjnym – jest to m.in. kurkuma, a także produkty zawierające kwasy omega-3 (halibut, łosoś, dorsz, makrela, sardynki, owoce morza, olej lniany i orzechy włoskie) oraz witaminę B12 (mięso, ryby, mleko, jaja, ser).

Jak widać, czas spędzony przy ulubionym serialu pod kocem z kubkiem kakao to nie przepis na idealny, jesienny wieczór, a jedynie przykład tego jak NIE zapobiegać jesiennej depresji. Zamiast leżeć pod kocem – pospaceruj! Zamiast oglądać ludzi na szklanym ekranie – spotkaj się z przyjaciółmi! Zamiast pochłaniać słodkie kakao – wybierz jako przekąskę orzechy włoskie! Stosując te proste porady jesteś w stanie zapobiec jesiennej depresji, zniwelować jej siłę lub po prostu skrócić czas jej trwania!