Na czym polega profesjonalna ochrona rzepaku?

Aby plony rzepaku były szczególnie obfite i wartościowe, hodowca musi pamiętać o właściwych procesach ochronnych, które podtrzymają prawidłowy rozwój roślin. Zarówno na gatunki jare, jak również ozime, czyha wiele zagrożeń. Warto zatem powiedzieć kilka słów o prawidłowej ochronie rzepaku z pomocą specjalistycznych środków.

Jesienne opryski przeciwko chwastom

Rzepak to dość wymagająca roślina, która wymaga należytego traktowania przez cały okres uprawy. Wykonywana ochrona rzepaku zaczyna się już w ciągu trzech pierwszych dni od zasiewu. Należy wówczas zastosować odpowiednio dobrane herbicydy, czyli preparaty przeciwko chwastom. Bardzo istotny jest również powschodowy oprysk rzepaku.

Wiosenna ochrona fungicydowa

W połowie kwietnia, rolnicy uprawiający rzepak będą musieli zająć się ochroną przed grzybami. W tym celu stosuje się opryski fungicydami. Niezbędny jest zabieg T1 oraz T2, natomiast zabieg T3 jest opcjonalny i zależy głównie od panujących warunków pogodowych. Zabiegi fungicydowe pełnią kluczową rolę w utrzymaniu należytego zdrowia rzepaku w okresie kwitnienia.

Skuteczna walka przeciwko insektom w uprawie rzepaku

Rzepak przez cały okres uprawy jest narażony na uciążliwe insekty. Rolnicy stosują zwykle uniwersalne insektycydy dedykowane uprawom rzepaku. W ten sposób można wyeliminować zagrożenie ze strony powszechnych insektów. Ponadto, ochrona rzepaku wymaga czujnej kontroli i szybkiego reagowania na ewentualne wystąpienie innych gatunków insektów oraz szkodników.