Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Radom

Miliony ludzi marzą o podróży do Chin. Ten ogromny kraj obfituje w zabytki kultury oraz fascynujące, niespotykane w innych regionach świata krajobrazy. Do najciekawszych miast Chin należą ogromny Szanghaj oraz stolica kraju, Pekin. Więcej zabytków prastarej cywilizacji chińskiej znajdziemy jednak w mniejszych miejscowościach. Natura Chin to porośnięte wiecznie zielonymi lasami góry, malownicze plantacje herbaty i pola ryżowe, a także rozległe równiny i stepy północy kraju. Będąc w Chinach, warto odwiedzić także słynny z buddyjskich klasztorów Tybet.

Szanghaj i dolina Jangcy

Szanghaj, największe miasto Chin, to barwna, tętniąca życiem, pełna dynamizmu metropolia. Porównać można go jedynie z Nowym Jorkiem i Tokio. Dużą atrakcją jest już sam przejazd z lotniska do miasta koleją magnetyczną Maglev, jedną z niewielu na świecie. Bardzo interesująca jest tak stara kolonialna dzielnica Szanghaju, pełna XIX-wiecznych gmachów w stylu wiktoriańskim, jak i nowoczesny Pudong, gospodarcze centrum całych Chin, gdzie znajdują się imponujące drapacze chmur oraz symbol miasta, wieża telewizyjna Oriental Pearl Tower. Centralnym punktem starego Szanghaju jest nadrzeczna promenada Bund, pełna eleganckich restauracji. Nowoczesny Szanghaj nie słynie z zabytków tradycyjnej architektury, warto tu jednak zwiedzić pawilon Nefrytowego Buddy. Wiele zabytków prastarej cywilizacji chińskiej możemy natomiast zobaczyć w okolicznych prowincjach położonych nad rzeką Jangcy - Jiangsu i Anhui. Fascynująca, tajemnicza przyroda Chin to np. Góry Żółte w Anhui. W pobliżu gór żółtych znajdują się miasta i wioski z zabudową liczącą sobie wiele stuleci, z których wiele wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO: należą do nich Hongchun, Xidi oraz miasto Huangshan. Bliżej Szanghaju położone jest miasto Wuzhen, znane jako "chińska Wenecja". Dzieła starochińskiej architektury ulokowane są tu nad kanałami, które przecinają setki kamiennych mostów. Do najciekawszych wielkich miast w okolicach Szanghaju należy natomiast Hangzhou, otoczone widowiskowymi ogrodami herbacianymi.

Malowniczy Junnan

Junnan to niewątpliwie prowincja Chin o największych walorach piękna naturalnego. Określany jest jako "kraina wiecznej wiosny": ze względu na górskie położenie w sferze zwrotnikowej temperatura rzadko spada tu poniżej 20°, nigdy jednak nie ma także upałów. Wiecznie zielone, pełne kwiatów, przełęczy, tarasowych pól ryżowych, plantacji słynnej herbaty i innych malowniczych zakątków góry Junnanu doskonale nadają się do pieszych wędrówek. Fascynująca jest także kultura Junnanu -region ten zamieszkuje kilkaset plemion górskich o ciekawych obyczajach i niezwykłych, barwnych strojach. Jednym z najciekawszych jest lud Naxi zamieszkujący okolice miasta Lijang. Sam Lijang jest jednym z najważniejszych kurortów górskich Chin - położony jest w niższych partiach Himalajów, które jednak dorównują wysokością Alpom. W okolicach znajduje się także Zhongdian, miasto uznawane za pierwowzór bajecznej krainy wiecznej szczęśliwości Shangri-La. Jednym z najciekawszych miast Chin jest także główne miasto Junnanu, Kunming. Nieopodal leży "kamienny las" Shinlin, fascynujące formacje krasowe - wapienne wzgórza o zadziwiających formach.

Chiny północne i Pekin

Do tej pory mówiliśmy o południowych Chinach, dla których charakterystyczne są świetliste bambusowe lasy górskie oraz tarasowe pola ryżowe. Zupełnie inne są Chiny północne: klimat jest tu chłodniejszy i bardziej suchy, a krajobraz dominują rozległe równiny, a nawet stepy, pustynie i półpustynie. Zwiedzanie północnych Chin warto zacząć od położonej nad Rzeką Żółtą prowincji Gansu. W Gansu i pobliskim regionie Qinghai z kulturą chińską współegzystuje kultura tybetańska -szczególnie ciekawy jest Xinning z wieloma buddyjskimi klasztorami. Na pograniczu Gansu i Mongolii Wewnętrznej, w miejscowości Zgangye, położona jest słynna świątynia Wielkiego Buddy. W okolicach Lanzhou głównego miasta Gansu, leżą Góry Tęczowe, słynne z wielokolorowego piaskowca. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Pekinu: do najsławniejszych należą Zakazane Miasto, plac Tiananmen, mauzoleum Mao Zedonga, pałce cesarskie, ogromny park Beihai oraz liczne pagody i świątynie. Blisko Pekinu zwiedzać możemy także chyba najsłynniejszą atrakcję Chin - Wielki Mur Chiński.

Tybet

Chiny – wycieczka łącząca również Tybet jest możliwa, wymaga jednak załatwienia wielu formalności. Lepiej więc zwiedzać Tybet w zorganizowanej grupie z biurem podróży. Taki wycieczki oferuje biuro podróży Logos Tour. Warto zajrzeć na ich stronę, aby zobaczyć program wyprawy. Tybet jest fascynującym kulturowo i przyrodniczo regionem, w którym szczególną uwagę zwraca architektura prastarych klasztorów buddyjskich. Najciekawsze z nich skupia stolica regionu, Lhasa. Największą sławą cieszy się łączący funkcję klasztoru i zimowej rezydencji dalaj-lamów Pałac Potala. Ten imponujący budynek góruje nad miastem - rozciąga się na przestrzeni aż 1,5 kilometra. Wielkie wrażenie robi także dawny letni pałac dalaj-lamów Narbulingka, znany jako "ogród skarbów", otoczony ogromnym parkiem z roślinnością o charakterze wysokogórskim. W Lhasie warto zwiedzić także klasztor Sera, centrum buddyjskiej tradycji Gelug; klasztor Drepung, w którym żyje dziś kilkuset mnichów; oraz klasztor Tsurpu (Tsurphu), otoczoną imponującymi murami siedzibę Karmapy (jednego z najważniejszych przywódców buddyzmu tybetańskiego), do którego codziennie ściągają liczne grupy pielgrzymów. Lhasę odwiedzić można, nie tylko podróżując przez środkowe Chiny, ale także przekraczając granicę nepalską. Ta spektakularna trasa wiąże się z przelotem nad Himalajami lub przekroczeniem górskich przełęczy.

Zwiedzanie Chin na własną rękę jest trudne. Wymaga wielu formalności, występuje też wiele trudności komunikacyjnych: sama orientacja w ogromnych chińskich miastach nie jest prosta, komunikację utrudniają także bariery kulturowe. By w pełni zrozumieć tak różną od naszej cywilizację chińską, lepiej zwiedzać więc Chiny w zorganizowanej wycieczce objazdowej z przewodnikiem. Samodzielna organizacja podróży do Chin (zwłaszcza, gdy chcemy zwiedzić możliwie dużą część kraju) może przerastać nasze możliwości organizacyjne.

Chiny: najciekawsze atrakcje kraju smoka i pandy