Rozpoczyna się budowa drogi Seredzice – Iłża wraz z mostem na Iłżance
W poniedziałek, 1 lipca, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu podpisano umowę na realizację długo oczekiwanej inwestycji drogowej. Nowa droga powiatowa Seredzice – Iłża oraz most na rzece Iłżance mają powstać do końca grudnia tego roku. To kluczowy projekt, który poprawi komunikację między powiatami radomskim i starachowickim.

Podpisanie umowy na budowę drogi i mostu – kluczowy moment dla powiatu

W miniony poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Radomiu doszło do podpisania umowy na budowę drogi powiatowej Seredzice – Iłża. Projekt obejmuje nie tylko budowę nowej jezdni, ale także mostu na rzece Iłżance. Dzięki tej inwestycji zostanie przebudowany odcinek o długości ponad 2,5 kilometra, który połączy powiat radomski z powiatem starachowickim.

Waldemar Trelka, starosta radomski, podkreślił znaczenie tej inwestycji: „Bardzo się cieszę, że udało się zakończyć te starania, bo już w latach poprzednich zabiegaliśmy o to, aby ten odcinek został zrobiony. Wiem, że wykonawcy chcą wejść na teren budowy jak najszybciej, bo im więcej pracy wykonają teraz, to nie natrafią na niespodzianki na przełomie listopada i grudnia”.

Finansowanie i wsparcie dla projektu

Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 13,6 miliona złotych. Projekt uzyskał wsparcie finansowe z budżetu państwa w wysokości 4 milionów złotych w ramach rezerwy subwencji ogólnej. Dodatkowo, gmina Iłża, reprezentowana przez burmistrza Marka Łuszczka, udzieliła pomocy finansowej wynoszącej 1,9 miliona złotych, co stanowi 35 procent wkładu własnego Powiatu. Gmina będzie spłacać tę kwotę przez trzy lata.

Burmistrz Marek Łuszczek zaznaczył: „Niecałe dwa miliony złotych dla naszej gminy to dość znaczne pieniądze, natomiast droga ma charakter strategiczny, bo łączy dwa powiaty. Umożliwi mieszkańcom gminy Iłża i nie tylko szybki dojazd do gminy Mirzec w powiecie starachowickim. Dziękuję panu staroście Waldemarowi Trelce, że podjął taką decyzję i wierzę, że przed nami wiele kolejnych wspólnych projektów”.

Znaczenie inwestycji dla lokalnej społeczności i gospodarki

Nowa droga i most będą miały istotne znaczenie dla lokalnej społeczności oraz gospodarki leśnej. Odcinek przebiega przez tereny Nadleśnictwa Marcule, co umożliwi przewóz ładunków drewna, poprawiając jakość i efektywność gospodarki leśnej w regionie. „Ta droga niemal w całości przebiega przez piękny kompleks naszych lasów. Pozwoli nam nie tylko wozić drewno, ale skorzystają wszyscy, a zwłaszcza rowerzyści, bo będą mieli do dyspozycji zielony, czysty szlak” – podkreślił Tadeusz Misiak, nadleśniczy z Nadleśnictwa Marcule.

Krzysztof Kozera, członek zarządu Powiatu Radomskiego, również nie krył satysfakcji z podpisania umowy: „To była bardzo trafna decyzja i bardzo się cieszę, że największa miejscowość naszej gminy, Seredzice, licząca blisko dwa tysiące mieszkańców, zyska nowe połączenie z powiatem starachowickim. Przy okazji wielu spotkań mieszkańcy o to apelowali”.

Realizacja projektu – harmonogram i szczegóły techniczne

Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza obejmuje budowę mostu na rzece Iłżance oraz kilometrowego odcinka drogi, natomiast druga część to kontynuacja budowy kolejnego, 1500-metrowego odcinka. Wykonawcą robót będzie kielecka spółka Saltor, reprezentowana przez Huberta Wielgo i Marcina Kobosa.

Prace mają zakończyć się do 2 grudnia 2024 roku. Hubert Wielgo z firmy Saltor zaznaczył: „Termin dość napięty, ale realny i myślę, że damy radę. Wierzę, że na świętego Mikołaja kierowcy będą mieli prezent w postaci nowej drogi”.

Nowa jezdnia będzie miała sześć metrów szerokości, a dodatkowo przewidziano metrowe pobocza, obustronne rowy oraz zjazdy do dróg leśnych. Projekt zakłada także odpowiednie oznakowanie, co ma zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom drogi.


Na podst. Powiat Radomski