Ewa Gęga-Osowska odznaczona medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis
Ewa Gęga-Osowska, ceniona nauczycielka Zespołu Szkół Muzycznych oraz organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej, została uhonorowana medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis. To najwyższe odznaczenie przyznawane przez Prezydenta Miasta Radomia, które w ceremonii wręczył wiceprezydent Łukasz Molenda podczas jubileuszowego koncertu z okazji 45-lecia jej działalności artystyczno-pedagogicznej.
  1. Ewa Gęga-Osowska odznaczona medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis
  2. 45-lecie działalności pedagogiczno-artystycznej
  3. Pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej
  4. Założycielka Fundacji Ars Antiqua Radomiensis

Podczas koncertu jubileuszowego, który odbył się z okazji 45-lecia działalności Ewy Gęgi-Osowskiej, wiceprezydent Łukasz Molenda wręczył jej medal Bene Merenti Civitas Radomiensis, najwyższe odznaczenie przyznawane przez Prezydenta Miasta Radomia. W uroczystości wystąpili między innymi Magdalena Schabowska, Monika Świostek i Anna Włodarska-Szetla, uświetniając wieczór swoimi występami.

Ewa Gęga-Osowska to postać, która od dziesięcioleci kształci młodych muzyków w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga. Jej uczniowie odnoszą sukcesy na całym świecie, a sama Gęga-Osowska jest znana jako pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Festiwal, który organizuje nieprzerwanie od 27 lat, przyciąga do miasta wybitnych artystów z całego świata, promując jednocześnie Radom w międzynarodowym środowisku muzycznym.

W 2000 roku Ewa Gęga-Osowska założyła Fundację Ars Antiqua Radomiensis, której celem jest promocja dorobku Mikołaja z Radomia oraz szerzenie wiedzy o jego twórczości. Dzięki jej staraniom, fragment utworu „Alleluja” Mikołaja z Radomia stał się oficjalnym hejnałem miasta, co dodatkowo podkreśla jej zasługi w popularyzacji lokalnej kultury.

Ewa Gęga-Osowska została wielokrotnie nagrodzona za swoje zasługi w promowaniu muzyki, zwłaszcza muzyki dawnej, oraz za edukację dzieci i młodzieży. Wśród jej wyróżnień znajdują się Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jej działalność nie tylko wzbogaca życie kulturalne miasta, ale także inspiruje kolejne pokolenia młodych artystów.


Na podst. Urząd Miasta w Radomiu