Projekty Budżetu Obywatelskiego 2025 ocenione: Znamy wyniki
Etap oceny projektów Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok został zakończony, a wyniki są już dostępne. Tegoroczna edycja przyciągnęła dużą liczbę zgłoszeń, które przeszły szczegółową weryfikację. Radomianie mieli okazję zgłosić swoje pomysły, które teraz zostaną poddane głosowaniu mieszkańców. Sprawdź, jakie projekty mają szansę na realizację!
  1. Zgłoszono 403 projekty, z czego 315 zostało pozytywnie ocenionych.
  2. 79 projektów otrzymało ocenę negatywną, a 9 zostało wycofanych.
  3. Głosowanie na projekty odbędzie się od 21 czerwca do 7 lipca 2024 r.
  4. Na realizację zwycięskich projektów przeznaczono 7 mln 458 tys. złotych.

W tym roku do Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 403 projekty. Po dokładnej ocenie, pod względem wykonalności technicznej oraz zgodności z dokumentami strategicznymi, aż 315 propozycji uzyskało ocenę pozytywną. Niestety, 79 projektów nie przeszło weryfikacji, a 9 zostało wycofanych przez samych wnioskodawców.

Obserwujemy, że z roku na rok projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego są coraz lepiej przygotowane. Widać, że radomianie uważnie analizują obowiązujące zasady, które w 2023 roku zostały przyjęte Uchwałą Rady Miejskiej. To cieszy, bo podczas głosowania wszyscy będziemy mieli większy wybór. My ze swojej strony, tam gdzie było to możliwe, kontaktowaliśmy się też z wnioskodawcami podpowiadając im, co należy zmienić w projekcie, by spełniał wymogi – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Warto dodać, że z projektów ocenionych pozytywnie, 37 zostało połączonych z innymi o podobnym zakresie, co pozwoliło na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych środków. Radomianie mają więc szansę zobaczyć realizację swoich pomysłów w bardziej skonsolidowanej formie.

Od negatywnej oceny projektu można się odwołać do 27 maja 2024 r. Odwołania należy składać do Wydziału Promocji Miasta, Komunikacji Społecznej i Turystyki. Rozpatrzenie przez Prezydenta odwołań nastąpi do 7 czerwca 2024 r., a o formie i terminie spotkania wnioskodawcy zostaną powiadomieni z co najmniej trzech dniowym wyprzedzeniem.

Listy projektów, które znajdą się na karcie do głosowania, zostaną opublikowane do 14 czerwca 2024 r. Samo głosowanie odbędzie się w okresie od 21 czerwca do 7 lipca 2024 r. W przyszłym roku na realizację zwycięskich projektów przeznaczono 7 mln 458 tys. złotych, co daje mieszkańcom realną szansę na wdrożenie ich pomysłów na poprawę jakości życia w mieście.


Źródło: UM Radom