Radomscy profilaktycy przeprowadzili spotkanie z Seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Iłży. Spotkanie miało uczulić osoby starsze czego powinni unikać i jak bezpiecznie dokonywać płatności internetowych. Spotkanie z Seniorami zorganizowano wraz z pracownikami ZUS w Radomiu, Państwową Inspekcją Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomiu oraz z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów w Radomiu przy Starostwie Powiatowym w Radomiu.

W ostatnich dniach funkcjonariusze z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu odwiedzili Seniorów Uniwesytetu Trzeciego Wieku w Iłży. Spotkanie prowadzone przez policjantów to projekt, który od kilku miesięcy cieszy się dużą popularnością. Jego realizacja zachęca także osoby dorosołe i starsze do udziału. Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Funkcjonariusze przekazali kilka ważnych zasad dotyczących bezpiecznych zakupów on-line i płatności bezgotówkowych.

1. Jeśli sprzedawca proponuje opłacenie kuriera przez zamawiającego, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Zaufane sklepy internetowe organizują wysyłkę samodzielnie uwzględniając koszty wysyłki w rozliczeniu z klientem.

2. Zawsze zachowuj potwierdzenie złożenia zamówienia oraz dokonania płatności za zakup na potrzeby ewentualnej reklamacji.

3. W momencie kiedy zakończyłeś zakupy w danym sklepie, koniecznie się wyloguj, aby osoby niepowołane nie uzyskały dostępu do Twojego konta czy danych.

4. Jeśli sprzedawca oferuje tylko jedną metodę płatności, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Zaufane sklepy internetowe oferują klientom przynajmniej kilka opcji zapłaty za zakupy w sieci. Po dokonaniu zakupu, klient proszony jest o wybór metody płatności. W przypadku wyboru płatności za pośrednictwem serwisu transakcyjnego swojego banku, klient zostaje przekierowany na stronę banku, gdzie po zalogowaniu się i dokonaniu autoryzacji płaci za wybrany towar. Upewnij się, że zostałeś przekierowany na stronę banku.

5. Najlepiej dokonywać zakupów za pomocą znanych i sprawdzonych sklepów internetowych. Jeśli jednak korzystasz z mniejszych serwisów, sprawdź ich wiarygodność i opinie również na innych stronach internetowych niż witryna sprzedawcy. Brak pozytywnych opinii o sprzedawcy lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić Twoją czujność. Zwracaj także uwagę, czy sprzedawca podaje swój adres i numer telefonu.

Na zakończenie warsztatów seniorzy wypełnili anonimowe ankiety. Wszystko to w ramach projektu "Bezpieczny konsument w cyfrowym świecie".

 

Autor: asp. Karolina Krawczyk/WP KMP w Radomiu