Dzisiaj 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Seniora. Policjanci z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu prowadzą liczne warsztaty na temat bezpieczeństwa z seniorami. Głównym tematem rozmów z osobami starszymi jest ich bezpieczeństwo, a w szczególności zwrócenie uwagi na działania oszustów podszywających się pod policjantów lub osoby najbliższe.

W miniony piątek (10.11.), w Dziennym Domu Seniora WIGOR w Radomiu policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego wraz z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Radomiu przeprowadzili warsztaty dla seniorów. Uczestnicy prelekcji mieli okazję wziąć udział w trzech częściach warsztatów. Głównym tematem poruszanym podczas pierwszej części spotkania były oszustwa na szkodę osób starszych. Mundurowi przedstawiali najczęściej stosowane przez przestępców metody: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek” czy „przedstawicieli instytucji państwowych”.Objaśniali seniorom sposoby i techniki manipulacji stosowane przez oszustów, ucząc ich jednocześnie, jak prawidłowo reagować na tego rodzaju zagrożenie oraz jak zachowywać się asertywnie. Podczas drugiej części spotkania funkcjonariusze, instruowali seniorów w jaki sposób zabezpieczyć mienie w razie wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Następnym punktem warsztatów było bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym. Omówiono zasady poruszania się pieszych a także na jakie zagrożenia piesi są najbardziej narażeni. Zaprezentowano filmy profilaktyczne przedstawiające fragmenty popełnianych najczęściej wykroczeń w ruchu drogowym. Nie zabrakło także omówienia ABC zdrowego seniora. Uczestnicy spotkania, podzielili się również swoim doświadczeniami w kwestii zagrożeń, na jakie są narażeni. Zadawali pytania funkcjonariuszom Policji rozwiewając tym samym wątpliwości, dotyczące ich własnego bezpieczeństwa oraz niebezpiecznych sytuacji, które spotykają ich na co dzień. Na koniec warsztatów policjant wyposażył uczestników w elementy odblaskowe, tak niezbędne dla bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym.

To tylko jedno z wielu warsztatów i spotkań jakie policyjni profilaktycy, a także dzielnicowi Komendy Miejskiej Policji w Radomiu prowadzą z seniorami.  Działania prowadzone przez radomskich funkcjonariuszy Policji mają na celu uwrażliwić seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstw.

 

Autor: sierż. Marta Wziątek / WP KMP Radom

  • Umundurowany funkcjonariusz rozmawiający z uczestnikami warsztatów
  • Umundurowany funkcjonariusz rozmawiający z uczestnikami warsztatów wręczający odblaski
  • Umundurowany funkcjonariusz rozmawiający z uczestnikami warsztatów wręczający odblaski