Sprawdzamy, jakie są możliwości systemów ERP

Nowoczesne rozwiązania informatyczne odgrywają kluczową rolę we współczesnym biznesie. Szczególnie ważne są przy tym systemy zarządzania, pozwalające na kompleksowe nadzorowanie niemal wszystkich aspektów działalności firmy. Inwestycja w system ERP to często przepustka do zdecydowanie wyższej efektywności i szerszych biznesowych perspektyw. Coraz częściej są przy tym standardem, bez którego trudno o rywalizację z konkurentami. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat, przekonać się, jakie korzyści wynikają z implementacji systemów informatycznych ERP oraz jak można wykorzystać je w praktyczny sposób.

Jakie są możliwości ERP?

ERP (ang. Enterprise resource planning, zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa) to oprogramowanie, które – w przeciwieństwie do wielu innych narzędzi – podchodzi do firmy jako do jednego organizmu, składającego się z poszczególnych działów czy jednostek organizacyjnych. Podstawowym celem staje się wobec tego zapewnienie jak największej automatyzacji procesów oraz optymalnego przepływu informacji i dokumentów. Aby system ERP był wydajny i idealnie dostosowany do potrzeb organizacji, należy postawić na współpracę z właściwym podmiotem, takim jak Kotrak.com, zajmujący się m.in. dostarczaniem programów ERP i innych narzędzi informatycznych dla biznesu. Dobór właściwego produktu, a także praktyczne spojrzenie na kwestie biznesowe, to czynniki niezbędne do odniesienia sukcesu.

Jaki system ERP wybrać?

Liczba dostępnych na rynku systemów ERP jest całkiem długa. Ciągle powstają także nowe rozwiązania, pozwalające na scentralizowane zarządzanie firmą. To przede wszystkim od narzędzia zależy to, czy cyfrowa transformacja zakończy się sukcesem. Warto wybrać system informatyczny ERP, który:

  • Będzie najlepiej dostosowany do potrzeb firmy,
  • Będzie realnym wsparciem procesów wewnątrz firmy,
  • Zagwarantuje wsparcie zarówno podczas wdrażania, jak i użytkowania,
  • Będzie mógł być wykorzystywany przez pracowników zajmujących się różnymi aspektami pracy,
  • Pozwoli na rozbudowę funkcjonalności i uwzględnienie wszystkich segmentów pracy firmy.

Oczywiście od wyboru zależeć będzie również to, ile kosztuje system ERP. Implementacja zazwyczaj wiąże się ze znacznymi wydatkami. Warto spojrzeć na nią jednak jak na inwestycję, która bardzo szybko się zwróci i pozwoli na efektywniejsze działanie na rynku.

Moduły systemu ERP

Olbrzymią zaletą systemu ERP jest modułowa budowa. Poszczególne sektory działania układają się w jej ramach w jedną całość, co pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów i automatyzację większości procesów. W ramach np. realizacji zamówienia dzięki systemowi ERP możliwe stanie się więc m.in. pobranie danych z systemu, przekazanie ich do rozliczenia, wskazanie miejsca magazynowania albo oznaczeń produkcji, zaksięgowanie transakcji, wygenerowanie danych niezbędnych do realizacji przesyłki i jej monitorowanie. Równolegle pozwoli to także np. na efektywne wykonanie zadań kadrowych czy płacowych oraz delegowanie obowiązków. Jako moduły systemu ERP można również zastosować systemy WMS, przeznaczone do zarządzania magazynem, czy MES, dzięki którym możliwe stanie się zarządzanie produkcją.

System informatyczny ERP i narzędzia BI

Jeszcze większe możliwości systemy ERP zaoferują, jeżeli będą rozbudowane o narzędzia Business Intelligence. Dzięki nim możliwe stanie się przede wszystkim zautomatyzowane pozyskiwanie informacji pochodzących z różnych źródeł, w tym wykorzystywanych programów i urządzeń. Pozwoli to na ich przetwarzanie i tworzenie na tej podstawie zaawansowanych raportów, co przełoży się na podejmowanie zdecydowanie lepszych decyzji i wdrażanie zmian w przyjętej koncepcji.