Jak negocjować cenę mieszkania?

Zakup mieszkania to dość często trudny i czasochłonny proces. Jeśli jednak w końcu znajdziemy wymarzone mieszkanie to sprzedawca będzie próbował nas przekonać do tego, że jego cena jest w pełni adekwatna do jakości sprzedawanego lokalu. Jak w takiej sytuacji nie być na straconej pozycji i spróbować wynegocjować dobrą cenę? Warto przyjrzeć się kilku ciekawym pomysłom, które stosują między innymi firmy skupujące mieszkania.

Zapanuj nad negatywnymi emocjami

Kupując mieszkanie łatwo popaść w złość w przypadku jeśli prezentowany przez sprzedającego lokal jest w gorszym stanie niż się spodziewaliśmy. To dość częsta praktyka wśród sprzedających i w takim przypadku nie warto dać się zaślepić negatywnym emocjom, które mogą szybko dać upust w postaci chociażby niewinnego żartu, który może zostać odebrany jako kpina lub wyśmiania wystroju, niedoróbek czy na przykład problemów technicznych miejsca. Jeśli zamierzamy coś skomentować powinniśmy to zrobić w sposób istotnie neutralny. W ten sposób nie zrazimy do siebie sprzedawcy, a może nawet wydamy mu się osobą sympatyczną, a to już krok w stronę uzyskania lepszej ceny.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Pruszkowie

Przygotuj dużo wcześniej argumenty i pytania

Przed udaniem się na spotkanie ze sprzedawcą mieszkania warto poświęcić dłuższą chwilę, aby dowiedzieć się czegoś więcej o samym miejscu w którym mieszkanie się znajduje. Warto też zadbać o to, aby przygotować po prostu listę potencjalnych problemów i pytań, które chcesz zadać sprzedawcy. Przykładowo może to być kwestia związana z hałaśliwymi sąsiadami, głośnym otoczeniem związanym z funkcjonującą w tym miejscu fabryką, hałasem pociągów itp. Niektóre z tych informacji możemy sami sprawdzić, wystarczy zbadać okolicę i dowiedzieć się więcej na temat tego co znajduje się w niewielkiej odległości od mieszkania. Mowa tutaj także o cechach pozytywnych – bliska odległość do sklepu, firm usługowych i inne.

Postaw na własne potrzeby

Ciekawą opcją w trakcie negocjacji jest stworzenie listy potrzeb związanych z mieszkaniem – od najbardziej nam potrzebnych do tych najmniej – może to być na przykład balkon, miejsce parkingowe lub chociażby stan techniczny klatki schodowej. Następnie w momencie negocjacji i rozmów ze sprzedawcą możemy wspomnieć o naszych potrzebach i o tym, że w jego sprzedawanym mieszkaniu nie znajdziemy tego czego akurat potrzebujemy. Bardzo ważne jest to, aby nie ujawniać realnych potrzeb, a jedynie poinformować, że tego poszukujemy i jesteśmy gotowi zrezygnować z naszych ambicji, aby jednak zakupić dany lokal za mniejszą cenę.