Nurkowanie – aktywność i niesamowita przygoda

Nurkowanie to jedno z cudowniejszych hobby i sposób na spędzanie aktywne czasu. Ponadto możliwość rozwoju zawodowego przez ratownictwo, archeologię podwodną i wiele, wiele innych niesamowitych zajęć, które zazwyczaj wydają się nam nieosiągalne. Wbrew przekonaniu praktycznie w każdym mieście bardzo dobrze prosperują szkółki i kursy nurkowe dla początkujących oraz średnio zaawansowanych nurków. Zazwyczaj takie kursy kończą się egzaminem i certyfikatem nurka. Od czego jednak zacząć, aby w przyszłości móc odkrywać podwodne głębiny? Odpowiedź uzyskasz już za chwilę.

Nurkowanie - sport, praca i pasja w jednym 

Niewiele dyscyplin jest w stanie połączyć wszystkie te elementy w jedną całość. Mimo że nurkowanie zawodowe odbywa się zazwyczaj w samotności podczas przeprowadzania inspekcji, w trakcie budowy bądź napraw, niesie za sobą wiele satysfakcji oraz przyjemności. Powiedz wśród znajomych, że jesteś nurkiem technicznym i spawasz tankowce pod wodą lub wspomagasz pracę policji w poszukiwaniu zaginionych. Gwarantuje Ci reakcje pełne zachwytu i podziwu, gdyż nie jest to łatwa praca, która może zajmować się każdy. Oceanografia, która pozwala łączyć Ci pasję nurkową z dobrze płatną pracą i cudowna eksploracja podczas pracy archeologa podwodnego. Tak wiele zastosowań, a przede wszystkim hobby nie do podrobienia. Co łączy jednak hobbistyczne nurkowanie z profesjonalnym, zawodowym? Przede wszystkim trening i przygotowanie do tej aktywności. W obu przypadkach początkujący płetwonurek musi przejść szkolenie i egzamin zakończony certyfikatem. Dekompresja, dostosowanie obciążenia, znajomość sprzętu i umiejętność posługiwania się nim, świadomość, jak zachować się w trudnych sytuacjach, a wszystko to by nurkowanie nie skończyło się dla Ciebie gwoździem do trumny. Jest to cudowna pasja, która dla nieświadomych i nieprzygotowanych osób może zakończyć się bardzo niebezpiecznie, dlatego tak istotne jest odpowiednie szkolenie przed przystąpieniem do odkrywania tajemnic głębin. 

Od czego zacząć naszą przygodę z nurkowaniem?

Oglądając pełne kolorów transmisję z nurkowania i programy naukowe o podwodnym królestwie, pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz dołączyć do grona tych pasjonatów. Odpowiedź jest prosta - zacznij od kursu! Kursy nurkowania organizowane w naszym kraju w większości przypadków posiadają odpowiedni do tego sprzęt oraz akcesoria, więc na wstępie, gdy jeszcze nie jesteś pewny czy nurkowanie zostanie Twoim hobby, nie musisz wydawać olbrzymich pieniędzy. Kurs nurkowania oferuje Ci możliwość jednorazowej lekcji oraz cyklu wykładów z niezbędną wiedzą teoretyczną i praktykami, które pozwolą Ci nurkować bez obaw. To na kursie nauczysz się o wymaganym sprzęcie, sposobie dobierania balastu do swojego ciała oraz doborze najlepiej pasujących płetw i pianki nim przyjdzie zakupić Ci Twoje prywatne. Kupno sprzętu na sucho, bez wcześniejszych ćwiczeń w basenie, może skazać Cię na wysokie wydatki na akcesoria, które będą niedopasowane do Twojej kondycji i Twoich potrzeb, więc porzućmy zakupy na początku i ruszajmy na kurs. Już niedługo wiedza, jaką otrzymasz, pozwoli Ci wyruszyć na poszukiwanie dopasowanego osprzętu.

Jaki sprzęt wybrać do nurkowania?

Od samego początku, gdy nurkowanie zaczęli zyskiwać swoją sławę pojawiło się masę pytań, jak wybrać sprzęt nurkowy i co jest niezbędne, aby zacząć nurkować. To pytanie nie należy do prostych, a wybór sprzętu jest uwarunkowany indywidualnymi preferencjami nurkowymi. Inny sprzęt będzie niezbędny do nurkowania zawodowo, inny do nurkowania w Morzu Czerwonym, a jeszcze inne akcesoria będą niezbędne do nurkowania jaskiniowego. Skupmy się więc na najbardziej niezbędnym osprzęcie do nurkowania, gdyż konkretny dobór sprzętu nie jest możliwy do opisania w krótkim artykule. Niezbędnym prywatnym sprzętem, w jaki musimy zainwestować to maska, płetwy i fajka bądź aparat tlenowy. To niezbędnik każdego nurka, który nie powinien być wypożyczany przez względy higieniczne oraz fakt, że maski dopasowują się do układu naszej twarzy i po użytkowaniu inny nurek może nie mieć z niej pożytku. Wraz z podstawowym zestawem musimy zaopatrzyć się w sprzęt powietrzny, tego jednak nie musimy zakupować na własny, prywatny użytek, a posiadamy możliwość wypożyczenia. Butle tlenowe, automaty oddechowe kamizelki lub skrzydła. Wraz z nimi obowiązkowym wyposażeniem pomocniczym jest nóż. Nie wolno nam wchodzić do wody bez niego, na możliwą ewentualność zaplątania się w sieci rybackie. Wśród pomocniczego osprzętu do nurkowania należy sięgnąć również po pas balastowy i niezbędny do niego balast, który pozwoli zejść nam na niższe poziomy, bez zbędnej walki z wypornością wody. Wśród podstawowego ekwipunku należy również wymienić piankę. Posiada różne grubości i kroje, które również należy dostosować indywidualnie oraz do warunków, w jakich planujemy nurkować.

Sprzęt nurkowy w zasięgu ręki 

Wielu nurków boryka się z problemem znalezienia sprzętu nurkowego stacjonarnie. Nie każdy chce zaopatrywać się w niezbędne akcesoria przez internet w szczególności gdy chcemy kupić maskę bądź płetwy, które muszą być dopasowane do naszej osoby indywidualnie. Z pomocą przychodzi nam sklep Decathlon, który w swojej ofercie ma sporo pozycji dla pasjonatów oraz profesjonalnych nurków. Wśród płetwonurków znane są bardzo dobrej jakości płetwy, a na szczególną uwagę zasługuje model Volo Race. To płetwy do dynamicznego, szybkiego pływania, które dopasowane do nóg zwiększają nasza prędkość i zwrotność, pozwalając na eksploracje podwodnych głębin niezależnie od warunków. To płetwy dla sprawnych fizycznie osób, które poradzą sobie z nimi na długie dystanse, często polecane przez instruktorów nurkowania.

Skupiając się na podstawowym sprzęcie, przejrzyjmy ofertę w poszukiwaniu dobrej jakościowo maski. Maska nurkowa X-Vision Liquid Skin bezsprzecznie zasługuje na polecenie. Nie należy do najtańszych jednakże będzie idealną jednakowo dla nowicjuszy w eksploracji oraz wyjadaczy w tej dziedzinie. Maska jest dopasowana do profilu twarzy, nie dopuszczając wody do środka oraz nie powodując parowania szkieleł. To problem, z którym boryka się wielu nurków, a profesjonalna, dobrze dopasowana indywidualnie maska może uratować nam życie. Cena tego produktu, mimo że nie należy do najniższych, jest adekwatna do jakości maski.

No i na koniec fajka do nurkowania i snorkelingu Bay. Stosunkowo niedroga fajka dla miłośników nurkowania przy powierzchni. Posiada zawór do odprowadzania wody na wypadek, gdyby wlała się do środka oraz bardzo komfortowy ustnik. Nie jest to model dla nurków zawodowych, jednakże zda się idealnie do hobbistycznego nurkowania.

Poznaj ofertę produktów do NURKOWANIA jeśli zależy Ci na wysokiej jakości akcesoriach. 

Podsumowując nasz artykuł, wiemy już, że nurkowanie jest dla każdego. Każdego kto posiądzie wiedzę teoretyczną i praktyczną, która pozwoli mu na nurkowanie w wielu warunkach. Nurek musi się uczyć cały czas, gdyż wodne odmęty mogą zaoferować nam wszystko. Stworzenia, wraki oraz niespotykane na lądzie krajobrazy. Wszystko to może stać się w zasięgu ręki, wystarczy tylko chęć i zaangażowanie.