W gminach Powiatu Radomskiego rozpoczyna się budowa otwartej sieci światłowodowej, współfinansowana z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Do końca 2021 roku ma powstać niezbędna infrastruktura, obejmująca zdecydowaną większość gospodarstw domowych oraz wszystkie jednostki oświatowe w każdej z gmin.

W ostatnim czasie wiele osób przekonało się, jak ważny jest dostęp do szerokopasmowego Internetu. Niestety, w wielu miejscach w naszym kraju mieszkańcy nadal nie mogą korzystać z nowoczesnych usług cyfrowych. Niebawem ta sytuacja ulegnie zmianie, a możliwość korzystania z usług światłowodowych zyskają mieszkańcy siedmiu województw w Polsce, w tym województwa mazowieckiego. Trwa tam budowa sieci światłowodowej, współfinansowana z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Sieć otwartych możliwości

Dzięki temu projektowi mieszkańcy ponad pół miliona gospodarstw domowych uzyskają dostęp do szybkiego i niezawodnego Internetu światłowodowego. Inwestycja ta swoim zasięgiem obejmie łącznie 58 powiatów i blisko 420 gmin w Polsce. Z możliwości szybkiego Internetu będą mogły korzystać dwa tysiące szkół. Wybudowana infrastruktura będzie miała charakter otwarty, co oznacza jeszcze większe możliwości dla mieszkańców. Dzięki niej swoje usługi będą świadczyli zarówno lokalni, jak i ogólnopolscy dostawcy usług telekomunikacyjnych. Za jej udostępnienie odpowiadać będzie marka Fiberhost. Zakończenie projektu planowane jest na ostatni kwartał 2021 roku.

Sieć światłowodowa w Powiecie Radomskim

Budowa sieci światłowodowej jest realizowana przez spółki Fibee. Finansowanie inwestycji zapewnia dotacja z Unii Europejskiej oraz środki własne beneficjenta. Generalnym Wykonawcą, odpowiedzialnym za działania związane z projektowaniem i budową sieci światłowodowej na terenie Powiatu Radomskiego są firmy Enprom z Warszawy oraz Inplus Energetyka z Olsztyna. Budowa sieci wymaga pozyskania zgód od właścicieli nieruchomości na poprowadzenie sieci światłowodowej na słupach niskiego napięcia, znajdujących na posesjach prywatnych lub w przypadku braku takiej możliwości poprowadzenie światłowodu w ziemi.

Pierwszym etapem realizacji inwestycji będzie pozyskiwanie od właścicieli nieruchomości zgód na wybudowanie infrastruktury światłowodowej. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Urzędach Miast lub Gmin w miejscu zamieszkania lub u sołtysów. W przypadku pytań, dotyczących samej budowy światłowodu, jej przebiegu oraz odtwarzania infrastruktury na posesjach prywatnych, można kontaktować się z wykonawcami pod numerem telefonu: 22 247 77 01.

Osoby zainteresowane dostępem do sieci światłowodowej, mogą sprawdzić czy ich adres zostanie objęty projektem na stronie: getfibre.pl.

Najnowocześniejsza technologia

Budowa sieci światłowodowej obejmie obszary, na których wcześniej nie było dostępu do szerokopasmowego internetu. Powstanie tam infrastruktura światłowodowa w technologii Fiber-To-The-Home (światłowód do domu), oparta w 100 procentach na kablach światłowodowych, doprowadzanych bezpośrednio do domu lub mieszkania. Dzięki temu mieszkańcy uzyskają dostęp do niezawodnych usług światłowodowych (internet, telewizja w jakości 4K). Co więcej, budowana sieć będzie miała charakter otwarty, co oznacza. że swoje usługi, będą mogli oferować na niej różni dostawcy telekomunikacyjni.

Więcej informacji o projekcie na stronie: fibee.pl.