Dwa psy trafiły do mazowieckiej policji - jeden do wykrywania ładunków, drugi na patrol

Dwa nowo zakupione psy rozpoczęły służbę w garnizonie mazowieckim. Jeden został przypisany do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce jako specjalista od materiałów wybuchowych, drugi trafił do Komendy Miejskiej Policji w Radomiu jako pies patrolowo - tropiący.
Przy wejściu do jednostek widać było napięcie i skupienie. Psy mają służyć nie tylko jako narzędzie, ale też jako element zwiększający bezpieczeństwo codziennej służby. Komenda Miejska Policji w Radomiu i Komenda Miejska Policji w Ostrołęce dostały zwierzęta opisane w ewidencji jako Zadra i Zebra - nazwy służbowe, a nie imiona prywatne.
Obaj przewodnicy rozpoczęli kilkumiesięczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. W programie są wykłady i dużo zajęć praktycznych - kształtowanie sprawności fizycznej, posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód terenowych, praca węchowa oraz pierwsza pomoc. Jak podaje Policja w Mazowieckie - “Psy w Policji pełnią bardzo szczególną rolę. Pomagają egzekwować prawo, czuwają nad bezpieczeństwem obywateli.”
Zadra została skierowana do pracy w kategorii wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, a Zebra jako patrolowo - tropiąca. Każdy pies ma jednego opiekuna, który odpowiada za jego wyszkolenie i opiekę - w razie konieczności inna osoba może przejąć obowiązki. Aby mogły pełnić służbę operacyjną, muszą uzyskać atest wydawany przez Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach na określony czas. W polskiej Policji obecnie służy ponad 800 psów. Wydział Prewencji KWP/asp. szt. Edyta Sułkowska przekazała informacje o przydziale i szkoleniu.
na podstawie: KMP w Radomiu.
Ostatnie Artykuły

Trzy wypadki jednego dnia - motocykliści w Radomiu trafili do szpitali

Jedenastu kandydatów do nowej radomskiej nagrody za obywatelskie zaangażowanie

Uczniowie zdali pierwszy egzamin uprawniający do jazdy po drogach w Zakrzewie

Radom zanurzył się w Italii - „Bella Italia” znów zabrzmiało w MDK

Radomianka Helenka Życzyńska wygrała w Kozienicach i zgarnęła scenę

Jedlińsk szykuje rodzinny piknik z koncertami i atrakcjami dla dzieci

W radomskich żłobkach zostały wolne miejsca. Nowy nabór nabiera tempa

Budżet Obywatelski 2027 nabiera tempa. 159 projektów już przeszło ocenę

106 km/h na Warszawskiej - 39-latek stracił prawo jazdy

Boisko na Kierzkowie zyska wsparcie. Prace już ruszyły

Bez opłat i bez ściany formalności. W Radomiu działa osiem punktów pomocy

Małe gimnastyczki z Radomia pokazały klasę w hali XIII LO

W Radomiu 14-16-latkowie staną przed testem na symulatorze. W grze kurs AM i motorower

Tańczące melodie w Radomiu - muzyka, ruch i dobra energia dla dzieci
Przydatne dane teleadresowe
- Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów (OZSS) w Radomiu - kontakt i zakres
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Radomiu - kontakt, zgłoszenia, godziny
- Archiwum Państwowe w Radomiu - kontakt, godziny, kwerendy i usługi
- Sąd Rejonowy w Radomiu - kontakt, wydziały, godziny i e-usługi
- I Komisariat Policji w Radomiu - kontakt i dzielnicowi
- Łaźnia Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria - kontakt, wynajem, dojazd
