Tlenek węgla może być bardzo niebezpieczny. Jest on bezwonnym gazem o silnych właściwościach toksycznych. Pamiętajmy o regularnym przeprowadzaniu kontroli technicznych przewodów kominowych, instalacji oraz pieców gazowych, które służą nam do ogrzewania mieszkania. Wszystko w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim domownikom. Niestety co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby w tym roku właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.
Do zaczadzenia tlenkiem węgla często może dochodzić przez niewiedzę. Aby zminimalizować ryzyko zatrucia, powinniśmy znać kilka cennych zasad, które pomogą ustrzec nas przed niebezpieczeństwem. Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia
Aby uniknąć tragedii należy często wietrzyć pomieszczenia. W żadnym wypadku nie wolno zaklejać czy w inny sposób uszczelniać kratek wentylacyjnych. Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. Bardzo ważne jest abyśmy zawsze przed sezonem grzewczym poddali kontroli urządzenia, którymi ogrzewamy mieszkanie. Do sprawdzenia pieca gazowego oraz instalacji gazowej należy wezwać specjalistę.
Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania, pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.
Autor: Justyna Jaśkiewicz