Uniwersytety Trzeciego Wieku zrzeszają dużą grupę seniorów, którzy chętnie uczestniczą w organizowanych zajęciach i zainteresowani są poszerzaniem swojej wiedzy. Dla policjantów to idealne miejsce do prowadzenia warsztatów profilaktycznych o bezpieczeństwie osób starszych. Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu spotkali się dzisiaj ze słuchaczami UTW w Radomiu na uroczystym rozpoczęciu wakacji.

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych, które jako uczestnicy ruchu drogowego w okresie jesienno–zimowym są grupą szczególnie zagrożoną wypadkowością, policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu spotkali się dzisiaj (20.06) ze słuchaczami UTW w Radomiu. W warsztatach plenerowych, poświęconych bezpieczeństwu seniorów wzięło blisko 150 słuchaczy. W związku z tym, że osoby starsze w przeważającej części należą do grupy tzw. niechronionych uczestników dróg, policjanci omówili zasady, których bezwzględnie powinni przestrzegać piesi i rowerzyści oraz zachęcali uczestników spotkania do noszenia elementów odblaskowych. Stróże prawa przypomnieli też o najważniejszych zmianach w przepisach dla kierujących pojazdami.

Następnie funkcjonariusze przekazali seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych, oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, policjanta CBŚ” czy „na administratora”. Uwagę seniorów zwrócono na fakt, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające.

Na zakończenie warsztatów wszyscy seniorzy otrzymali od policjantów informatory z poradami jak nie dać się oszukać, które w znaczący sposób poprawiają świadomość osób starszych.

Autor: st. post. Marta Wziątek