Policjanci zatrzymali 50-letniego mężczyznę, który brał udział w oszustwie metodą „na wnuczka” i odzyskali pieniądze, które 85-letnia mieszkanka Radomia przekazała oszustom, myśląc, że w ten sposób pomaga wnuczce. Możliwe to było dzięki czujności mężczyzny, którego przestępcy chcieli wykorzystać w charakterze kuriera.

Kilka dni temu 85-letnia mieszkanka Radomia, odebrała telefon, od osoby podającej się za jej wnuczkę. Dzwoniąca oznajmiła, że ma problem ze spłatą kredytu, co ma wiązać się z poważnymi dla niej konsekwencjami. 85-latka, będąc przekonaną, że rozmawia z wnuczką przygotowała, a następnie przekazała kilkadziesiąt tysięcy złotych młodemu mężczyźnie, który po nie przyszedł.

Mężczyzna, który odebrał pieniądze od kobiety kilka dni wcześniej zamieścił ogłoszenie w internecie o tym, że poszukuje pracy w charakterze kuriera. Kiedy otrzymał to zlecenie, podjął się go, jako dodatkowej pracy. Jednak 41-latka zaniepokoiło dziwne zachowanie kobiety, zdał sobie sprawę, że może brać udział w przestępstwie. O całej sytuacji telefonicznie poinformował policjantów. Dzięki jego reakcji policjantom z Wydziału Kryminalnego KMP w Radomiu, we współpracy z funkcjonariuszami z KWP z/s w Radomiu i KPP w Przysusze udało się ustalić a następnie zatrzymać osobę, której miał przekazać pieniądze. W tym przypadku oszczędności kobiety zostały odzyskane. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, za który grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

Policja ponownie apeluje, aby rozmawiać z członkami swojej rodziny o metodach jakimi działają oszuści. Uczulać jak należy postąpić w sytuacji, gdy ktoś będzie prosił o pieniądze. Zwracamy się również do osób poszukujących pracy, aby weryfikowały charakter pracy, w której chcą podjąć zatrudnienie.

Jednocześnie przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenia pożyczki należy zawsze:

- potwierdzić tą informację u rodziny

- nie ulegać presji czasu, która wytwarzają oszuści aby osiągnąć swój cel

- nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście oraz nie wpuszczać ich do mieszkań

- poinformować o całej sytuacji Policje, upewnić się, że obecna rozmowa została zakończona, a następnie samemu wybrać numer telefonu alarmowego

W każdej podejrzanej sytuacji, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją.

 

sierż. sztab. Kamil Warda