Dieta ketogeniczna - kto powinien z niej skorzystać?

Dieta ketogeniczna to jeden z hitów ostatnich lat. Pozwala stosunkowo szybko zrzucić zbędne kilogramy i budować tkankę mięśniową. W przypadku diety keto głównym źródłem energii nie są węglowodany, ale tłuszcze. Dla kogo jest zalecana, a kto nie powinien jej stosować?

Dieta ketogeniczna - kto powinien z niej korzystać?

Tego typu dieta polecana jest zdrowym osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Spadek tkanki tłuszczowej usprawnia pracę nerek, serca, a także innych narządów i układów. Obniża się ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza poziom cukru, trójglicerydów oraz cholesterolu. 

Ketoza to dobry sposób na to, aby szybko schudnąć bez głodzenia się - zastępując węglowodany innymi posiłkami. Rezultaty pojawią się szybko, a jeżeli proces zrzucania zbędnych kilogramów przeprowadzany jest w racjonalny sposób - istnieją szanse na uniknięcie efektu jojo. 

W trakcie ketozy wytworzone zostają ciała ketonowe i energia jest pobierana ze spalanego tłuszczu zamiast glukozy, której nie dostarcza się do organizmu. Wracając nieco do kwestii efektu jojo - tego jest wyjątkowo łatwo się nabawić, stosując restrykcyjne diety. Dla przykładu specjalista od żywienia Akop Szostak zaleca swoim klientom urozmaicone diety opierające się na ograniczeniu bilansu energetycznego, a nie eliminacji niektórych składników. Więcej o efekcie jojo w diecie katogenicznej znajdziecie w tym artykule: Dieta ketogeniczna a efekt jojo - czy da się go uniknąć - opinia Akopa Szostaka.

Dieta ketogeniczna w chorobach

Obecnie niemal 20% dzieci, które chorują na epiolepsję lekooporną ma jadłospisy oparte na diecie ketogenicznej. Jednak odbywa się to pod nadzorem dietetyków oraz lekarzy. Taka forma żywienia pozwala zmniejszyć częstotliwość ataków, a także złagodzić ich przebieg. 

Niektóre badania wykazały, że dieta ta pozytywnie wpływa na rozwój schorzeń neurodegeneracyjnych, np. chorobę Parkinsona lub Alzheimera - może spowalniać ich postęp. Dietę ketogeniczną stosuje się również (po lekkiej modyfikacji) w celu leczenia oraz kontrolowania cukrzycy. Może sprzyjać także leczeniu autyzmu, stwardnienia zanikowego bocznego, bóli głowy i zaburzeń snu, a także chorób nowotworowych.

Dieta ketogeniczna - przeciwwskazania

Nie wszyscy powinni stosować dietę ketogeniczną. Przede wszystkim nie jest zalecana osobom cierpiącymi na schorzenia trzustki, wątroby albo nerek. W sytuacji, gdy organizm znajduje się w stanie ketozy, narządy te są bardziej obciążone. Przeciwwskazaniem jest również ciąża oraz okres laktacji.

Dieta ketogeniczna nie powinna być też stosowana u dzieci zdrowych, u których nie ma wskazania medycznego do jej stosowania. W przypadku osób zaburzeniami motoryki jelit również nie jest ona rekomendowana. Warto wiedzieć, że długotrwałe spożywanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, może prowadzić do problemów z jelitami oraz zaparć.

Z uwagi na narastający problem nadwagi i otyłości, zwiększone zainteresowanie dietą ketogeniczną nie powinno nikogo dziwić. Jej wprowadzenie bez właściwej wiedzy oraz pomocy specjalisty, może negatywnie odbić się na zdrowiu. Dlatego też decydując się na dietę ketogeniczną bez medycznych wskazań, najlepiej stosować ją przez krótki okres czasu i pod okiem specjalisty.