Jeszcze do niedawna rekrutacja kojarzyła się głównie ze stresującymi rozmowami kwalifikacyjnymi. Pandemia wywróciła tradycyjny proces pozyskiwania pracownika do góry nogami, wymuszając formułę online – od początku do końca. Dlaczego system rekrutacyjny jest przyszłością HR-u? Sprawdź.
Praca zdalna? Dla wielu osób to nowość. Na szczęście dość szybko się do niej przyzwyczailiśmy – wielu Polaków deklaruje, że po pandemii będą chcieli pozostać właśnie w takim modelu zatrudnienia. W przypadku zdalnej rekrutacji niektórzy wyrażają jednak sceptycyzm. Bo czy można poznać kandydata w pełni zza ekranu komputera? Okazuje się, że tak – jeśli proces rekrutacyjny jest dobrze zaprojektowany. Wtedy można zrobić to nawet lepiej, niż podczas tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej.
Aby ułatwić działowi HR przeprowadzenie rekrutacji, warto zastanowić się nad skorzystaniem z programu ATS. Aby mieć taką możliwość, wcale nie trzeba zlecać stworzenia dedykowanego narzędzia od podstaw – wystarczy skorzystać z dostępnych systemów do rekrutacji online usług typu SaaS, jak choćby Elevato Software: https://www.elevatosoftware.com/.
Program do zarządzania rekrutacjami – jak działa?
Zarządzanie rekrutacją bez odpowiednich narzędzi może być sporym wyzwaniem. Zbieranie i przetwarzanie informacji zawartych w CV jest pracochłonne i wymaga systematyczności oraz dokładności. Nawet najuważniejsi HR-owcy mogą przegapić prawdziwe talenty, otrzymując tysiące życiorysów za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji.
Program ATS, czyli internetowy system rekrutacyjny, rozwiązuje ten problem. Pozwala zarządzać rekrutacją z poziomu jednej platformy, dzięki czemu zbieranie danych i ich porównywanie jest znacznie łatwiejsze. Jednocześnie, umożliwia dystrybucję i zarządzanie ofertami pracy na różnych kanałach komunikacji za pośrednictwem jednego narzędzia. Ułatwia to komunikację z kandydatami na poszczególnych etapach rekrutacji oraz selekcję danych.
System rekrutacji elektronicznej to świetne rozwiązanie dla dużych korporacji, które przeprowadzają wieloetapowe rekrutacje, jak i dla mniejszych firm, które chcą usprawnić firmowe procesy i uczynić działania zespołu HR bardziej zorganizowanymi.
Jak zaprojektować rekrutację?
Oczywiście, samo zbieranie CV za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji, a następnie rozmowa online nie wystarczy. Nie we wszystkich branżach rekrutacja koniecznie powinna być wieloetapowa – czasem wystarczą dwa-trzy etapy, aby poznać potencjalnego kandydata. Samo CV niewiele jednak o nim mówi – to tylko baza, na podstawie której można wyciągnąć wstępne wnioski dotyczące doświadczenia potencjalnego pracownika.
Aby uzyskać więcej wartościowych informacji, warto poprosić kandydata o wypełnienie formularza, w którym zostaną zadane pytania mogące zarysować szerszą perspektywę jego kwalifikacji i podejścia do pracy. W wielu branżach – jak na przykład IT czy w sektorze marketingu – stosuje się również zadania testowe. To świetne rozwiązanie, które pozwala zweryfikować konkretne umiejętności kandydata. Nawet jeśli nie ma on w zanadrzu pokaźnego portfolio, może okazać się, że dysponuje lepszymi kompetencjami niż doświadczeni kandydaci.
Dlaczego warto wybrać system rekrutacyjny online?
System rekrutacyjny ATS usprawnia pracę działu HR, automatyzując część procesów, dzięki czemu pracownicy mogą zająć się mniej żmudnymi i powtarzalnymi zadaniami. Wydajność zespołu znacznie wzrasta. Dzięki systemowi rekrutacja przynosi lepsze efekty, jest szybsza i bardziej zorganizowana. Jednocześnie, ATS pozwala budować pozytywny wizerunek firmy dzięki jasnemu, transparentnemu procesowi rekrutacyjnemu, który pozostaje przejrzysty dla kandydata na każdym etapie.