Pogoda za oknem nie sprzyja kierowcom dlatego pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków, wymieńmy opony na zimowe i zadbajmy o odpowiednie przygotowanie samochodu.

We wtorek (28.11) odnotowaliśmy kilkanaście kolizji drogowych i 4 wypadki. M.in. po godz. 13 do zdarzenia doszło w miejscowości Klwatka Szlachecka. 58-latek kierujący pojazdem marki Citroen nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia czołowego z pojazdem marki Opel, którym 20-latka. Kobieta została przewieziona do szpitala.

Śliska nawierzchnia, opady deszczu i śniegu powodują, że kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu. W takich warunkach widoczność spada, a droga hamowania znacznie się wydłuża.

Dlatego tak ważne jest, aby dostosować prędkość do panujących warunków i sprawdzić stan techniczny swojego samochodu. Zmiana opon na zimowe, kontrola stanu wycieraczek, świateł oraz układu hamulcowego to podstawowe czynności, jakie powinni wykonać kierowcy. Nie zapominajmy też o odśnieżeniu auta przed wyjazdem. Pamiętajmy aby obserwować warunki, w jakich się poruszamy, dopasować styl jazdy do zmian atmosferycznych, utrzymywać bezpieczną odległość od pojazdów poprzedzających, nie śpieszyć się bo nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków, a także stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem czy też przemieszczamy się pieszo to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego i odpowiedzialne zachowanie możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Autor: Justyna Jaśkiewicz

KMP Radom