14 września 2023 roku z inicjatywy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu odbyło się pierwsze seminarium szkoleniowe pod nazwą „Bezpieczny konsument w cyfrowym świecie” we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Głównym celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa ekonomicznego dzieci, młodzieży i dorosłych.
W czwartek (14.09) w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu odbyło się seminarium szkoleniowe policjantów pod nazwą „Bezpieczny Konsument w Cyfrowym Świecie”we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W szkoleniu wzięło udział 40 funkcjonariuszy Policji, którzy teraz zdobytą wiedzę będą przekazywali dzieciom, młodzieży i dorosłym w tym seniorom. Seminarium rozpoczęło się od powitania przybyłych gości oraz policjantów przez Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu insp. Konrada Krakowiaka wraz z Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu mł. insp. Grzegorzem Michorkiem. Jako pierwsze z programu szkolenia odbyły się zajęcia z socjotechnik i form manipulacji prowadzone przez wykładowce akademickiego Łukasza Gierka. W tym punkcie szkolenia przedstawiono metody manipulacji oszustów poprzez fałszywe połączenia do konsumentów. Następnie przez Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Radomiu mgr. Sylwię Poterę omówiono prawa konsumenckie wraz z terminami obowiązującymi dotyczącymi odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży. W kolejnym punkcie szkoleniowym przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Edyta Kępka, która omowiła działanie aplikacji elektronicznej ZUS ułatwiającej konsumentom kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Fałszywe połączenia to jedno, ale nie zapominajmy o bezpiecznych transakcjach w sieci, oraz zagrożeniach jakie za nimi często się kryją. Główne aspekty tego zjawiska przestawił sierż. szt. Bartłomiej Hodio z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Wydział w Radomiu. Ostatnim punktem seminarium było omówienie mediów w zakresie przestępstw intelektualnych w sieci. O tym omówiła podinsp. Katarzyna Kucharska Rzecznik Prasowy KWP zs. w Radomiu.
Głównym celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa ekonomicznego dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez wzrost wiedzy i umiejętności w zakresie właściwych zachowań dotyczących bezpieczeństwa zakupów w sieci-przede wszystkim za pośrednictwem portali oraz platform sprzedażowych. Teraz po odbytym już szkoleniu uczestniczący funkcjonariusze rozpoczną warsztaty i przekażą nabytą wiedzę w dziciom i młodzieży szkolnej oraz seniorom.
Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Autor: sierż. Marta Wziątek