Cięcie żywopłotu to proces usuwania nadmiaru pędów oraz kształtowania roślinności w formę określoną przez właściciela ogrodu. Jednak kiedy należy wykonywać ten zabieg, jak przycinać żywopłot? Czy technika i czas cięcia zależna jest od gatunku roślin, z których został sformułowany? Jakie narzędzia wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Kiedy przycinać żywopłot?
Wszystkie rośliny przeznaczone na żywopłot powinny zostać posadzone jesienią, a ich pierwsze cięcie powinno odbyć się wiosną, w momencie, gdy nie występują już silne przymrozki. Młode rośliny warto mocno przyciąć – na wysokości około 20-30 cm nad podłożem. Czynność tę należy wykonać niezależnie od tego, czy pragnie uzyskać się żywopłot formowany, czy ma być ona bardziej dziko rosnący. Mocne przycięcie młodych pędów umożliwi roślinie silne zagęszczenie krzewów u samej podstawy, co zapewni w przyszłości zwartą strukturę żywopłotu, bez niechcianych prześwitów.
W przypadku starszych roślin należy przycinać je przynajmniej raz do roku, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. W tych miesiącach rozpoczynają one dopiero wzrost, a słoneczna pogoda sprzyja szybkiemu zabliźnianiu się ran. Warto przyciąć żywopłot także w sierpniu, kiedy jeszcze jest słoneczna pogoda, aby przyrosty zdążyły w pełni zdrewnieć przed zimą. Jest to bardzo ważne, ponieważ chronią one nowe pędy przed przemarznięciem w trakcie zimy.
Technika cięcia żywopłotu
Niezależnie od gatunku roślin, podstawowa technika przycinania żywopłotu pozostaje taka sama. Zawsze powinno rozpoczynać się cały proces od boków. Warto użyć sznurka lub linki, aby wyznaczyć i zachować prostą linię cięcia. Jeżeli nie masz linki budowlanej, która sprawdzi się najlepiej, możesz użyć dowolnego sznurka. Należy poprowadzić dwie równoległe linie – jedną przy górnej krawędzi, a drugą mniej więcej w połowie wysokości żywopłotu.
Kiedy zdecydowałeś się na użycie nożyc elektrycznych lub akumulatorowych ważne jest, abyś zwrócił uwagę na kierunek ruchu. Najpierw należy przesuwać nożyce w dół, aby usunąć odpowiednie fragmenty pędów, a następnie w górę, ab poprawić linię. Po zakończeniu pracy nad bokami można przejść do przycinania wierzchołków żywopłotu, czyli tzw. grzbietu. Czynność tę wykonuje się trzymając nożyce poziomo i wykonując półobroty całym ciałem. Znacznie łatwiej jest uzyskać równą linię w ten sposób, niż pracując tylko rękami. Kiedy żywopłot znajduje się w cieniu powinien zostać uformowany w kształt trapezu.
Po skończonej pracy należy zebrać wszystkie obcięte fragmenty pędów do pojemnika. Przydatna okazuje się wtedy miotełka, która często dołączona jest do nożyc akumulatorowych, która wymiata gałązki poza obręb żywopłotu, zabezpieczając go przed wpadaniem ich do środka. Rozdrobnione gałęzie można przeznaczyć na kompost lub ściółkę organiczną. Krzewy natomiast warto zasilić wieloskładnikowym nawozem azotowym, który wspomaga wzrost roślin.
Różnice między rodzajami żywopłotów
Żywopłoty mogą być wykonane z różnych roślin takich jak przede wszystkim bukszpan, tuja, cis i ligustr. Żywopłot stworzony z bukszpanu bardzo dobrze znosi cięcie, jednak nie należy zapominać o tym zabiegu, ponieważ w przeciwnym wypadku żywopłot straci swój kształt, a w środku widoczne będą fragmenty zdrewniałych, bezlistnych pędów. Krzewy bukszpanu najlepiej przycinać wczesną wiosną i pod koniec lata. Najczęściej przycina się je o około ⅓ długości.
Tuja to jeden z najpopularniejszych gatunków przeznaczanych na żywopłoty w polskich ogrodach przydomowych. Żywopłot z niej stworzony dość skutecznie izoluje od hałasu i zanieczyszczeń, dlatego najczęściej sadzi go się przy granicy działki. Tuje należy przycinać 2-3 razy w sezonie. Można to robić od marca do sierpnia. Pędy skraca się o około 1/3 do 1/2 długości.
Innym rozwiązaniem, które jest mniej popularne, a bardzo łatwe w kształtowaniu to cis. Mają one dość duże roczne przyrosty, dlatego też nie można zapominać o ich przycinaniu. Inaczej pędy będą się przewieszać i stracą preferowany pokrój. Przycina się je wczesną wiosną, zanim pojawią się świeże przyrosty.
Czym przycinać żywopłot?
Czym wykonywać coroczne cięcia żywopłotów? Polecane są akumulatorowe nożyce do żywopłotu, które dzięki swoim ostrzom wysokiej jakości precyzyjnie podcinają gałązki. W zależności od koncepcji żywopłotu jednorazowo pozostawia się od 2 do aż 30 cm nowego przyrostu. Jakie teleskopowe nożyce do cięcia żywopłotu wybrać? Warto zdecydować się na akumulatorowe nożyce sprawdzonych producentów.
Doceniane są one przez użytkowników nie tylko za możliwość swobodnej pracy w dowolnym miejscu i łatwość manewrowania, ale także lekką konstrukcję i intuicyjną obsługę. Bardzo ważna jest również ich cicha praca i brak wytwarzania szkodliwych spalin. Można wykorzystać je do wszystkich krzewów, a dzięki temu, że nie wymagają one dodatkowego wysiłku fizycznego nadają się one dla kobiet czy osób starszych. Podczas pielęgnacji roślin, a w szczególności ich finezyjnego formowania, nie można przecenić wartości maksymalnie łatwej i komfortowej pracy, którą zapewnia to narzędzie.