Jak prasować len?

Lubisz letnie ubrania z lnu, ponieważ są naturalne i przepuszczają powietrze podczas upalnych dni? Tak, wiele osób ma takie preferencje. Jednak len jest dosyć trudną tkaniną, ponieważ szybko się gniecie i niechętnie prostuje. Jednak na każdy problem istnieje rozwiązanie. Wraz z portalem www.ranking-zelazek.pl przygotowaliśmy praktyczny poradnik jak radzić sobie z lnem i innymi naturalnymi tkaninami.

Len jest tkaniną naturalną i może się zmieniać w czasie – rozszerzać lub kurczyć. Niektóre zagięcia następują w mgnieniu oka, gdy tylko na chwilę podciągniesz rękawy, a te już przyjmą formę „harmonijki. To właśnie nadaje lnu swój charakterystyczny wygląd. Gdy jednak najbardziej zależy Ci na usunięciu zagnieceń powstałych po praniu i prasowaniu, to poniżej przedstawiamy kilka wskazówek skutecznej pielęgnacji lnu.

Zalecane kroki do skutecznego wyprasowania lnu

1. Do każdego prania lnu używaj delikatnego proszku i najlepiej płynu do płukania. Szczególnie ten drugi detergent wniknie we włókna, zmiękczy i uczyni je bardziej podatnymi na prasowanie i nadawanie pożądanego kształtu.
2. Zrezygnuj z wirowania, aby nie nadać mocnych zagnieceń, a przed rozwieszeniem na lince strzepnij, by wyprostować największe i najbardziej problematyczne fałdy.
3. Rozpocznij prasowanie czy tkanina będzie jeszcze lekko wilgotna lub spryskaj suchą tkaninę wodą, aby zmniejszyć ryzyko jej spalenia podczas prasowania. Woda pomoże także w ułatwieniu procesu prasowania.
4. Prasuj zawsze na lewej stronie, najlepiej od środka do zewnątrz, przesuwając żelazko wzdłuż układu włókien tkaniny.
5. Nastaw żelazko najpierw na średnia temperaturę, a gdy nie będzie ryzyka przypalenia i zniszczenia materiału, możesz ja sukcesywnie zwiększać. Można także użyć wilgotnej ściereczki, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu żelazka z lnem, jeżeli obawiasz się przypalenia materiału.

Jak prasować grubą bawełnę

Prasowanie grubych tkanin bawełnianych może również wymagać nieco więcej czasu i wysiłku, tak jak to ma miejsce w przypadku lnu. Gdy włókna są grube i ściśle przylegają do siebie, trudniej jest parze w nie wnikać i rozprostowywać. Sytuacja jest podobna jak w przypadku pielęgnacji lnu, stąd powyższe wskazówki można uznać również za zasadne. Jedyna różnica dotyczy temperatury prasowania. Bawełna jest znacznie bardziej wrażliwa na wysokie temperatury, więc warto być uważnym na to, czy rozgrzana stopa nie pozostawia żółtych śladów. Jeżeli zauważymy, że materiał jest gorący, warto obniżyć poziom temperatury, aby nie zniszczyć swojej odzieży.