Na niedzielę 16 października Prezes Rady Ministrów zarządził przeprowadzanie ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-22” w jednostkach organizacyjnych Policji szczebla wojewódzkiego, miejskiego, powiatowego, szkołach Policji przewidzianych do militaryzacji. Rezerwiści posiadają nadane przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostkach zmilitaryzowanych Policji. Na terenie Mazowsze ćwiczenia odbyły się w komendach w Radomiu i Płocku.

Rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 grudnia 2021 roku w sprawie określenia liczby osób powoływanych w 2022 roku do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji oraz na podstawie decyzji Komendanta Głównego Policji z dnia 24 czerwca 2022 roku w sprawie przygotowania w jednostkach organizacyjnych Policji ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-22” w Komendach Miejskich Policji w Radomiu i Płocku dzisiaj (16.10) zrealizowane zostały ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-22”. Do udziału w przedsięwzięciu zaplanowano łącznie 40 rezerwistów, którzy posiadają nadane przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostkach zmilitaryzowanych Policji.

Jest to kolejna edycja przedsięwzięcia, dzięki któremu na przestrzeni ubiegłych lat wszystkie komendy miejskie i powiatowe Policji na terenie garnizonu mazowieckiego mogły przećwiczyć powoływanie rezerwistów.

Ćwiczenie stanowi praktyczny element systemu doskonalenia działań w obszarze obronności i bezpieczeństwa państwa, jego celem jest m.in. sprawdzenie gotowości do działania jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji oraz sprawdzenie stawiennictwa i płynności procesu przyjmowania osób, którym właściwi terytorialnie komendanci WCR (Wojskowe Centrum Rekrutacji) nadali przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostce Policji.

W jednostkach ćwiczących, tj. komendach w Radomiu i Płocku utworzone zostały m.in. Punkty Kontrolno-Informacyjne (PKI) oraz Punkty Wydawania Wyposażenia (PWW). Punkty te stanowią istotny element w trakcie przyjmowania rezerwistów do danej jednostki Policji przewidzianej do militaryzacji.

Zajęcia teoretyczne z rezerwistami obejmowały m.in. problematykę militaryzacji jednostki, w tym jej podstaw prawnych, ochrony informacji niejawnych, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony i obrony obiektów policyjnych oraz szczególnej ochrony i obrony obiektów administrowanych przez podmioty systemu obronnego państwa, realizacji zadań przez policję na rzecz Sił Zbrojnych RP, pomocy przedmedycznej, wykorzystania środków przymusu bezpośredniego oraz budowy broni palnej.

Źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2021-2035.

KGP/Sztab Policji KWP/Zespół Prasowy KWP