E-deklaracje. Wypełnij PIT bez wychodzenia z domu!

Obowiązkowym zadaniem dla wszystkich podatników jest złożenie swojego PIT-u. Wszystkie osoby, które uzyskały dochody z pracy na podstawie umowy zlecenia lub etatu i pracowały na terenie Rzeczypospolitej, muszą wysłać wypełnione zeznanie podatkowe. Elektroniczne składanie zeznań jest popularne od 2019 roku, ale wciąż budzi wśród podatników więcej obaw niż powinno. Postarajmy się obalić wszelkie pogłoski zniechęcające do korzystania z elektronicznej wersji rozliczenia z fiskusem: to nic innego jak bezpodstawne mity!

Pamiętaj o ostatecznym terminie na złożenie deklaracji PIT

tym roku termin złożenia wypełnionego zeznania podatkowego został przesunięty ze względu na to, że wypada on w dzień wolny od pracy. Ważne jest, aby nie przegapić tego terminu, w przeciwnym razie czekają Cię nieprzyjemne konsekwencje! Możesz zalogować się i wypełnić zeznanie podatkowe w dowolnym momencie przed 2 maja - jeśli nie zalogujesz się i nie wypełnisz swojego formularza, zostanie on wypełniony automatycznie. Jeśli jeszcze nie zalogowałeś się do serwisu, ale rozliczyłeś się na prośbę funkcjonariusza, to wszystko jest w porządku - może to jednak potrwać do 6 miesięcy od złożenia formularza, zanim wszystko zostanie przetworzone, co może spowodować, że niektóre osoby nie dotrzymają terminów, jeśli zalegają z płatnościami itp. Jeśli jednak zostaniesz uznany za osobę, która nie zapłaciła wymaganej kwoty bez uprzedniego zalogowania się w tych okolicznościach, zostaniesz surowo ukarany w zależności od tego, jak bardzo skrajny jest to przypadek: od bardzo wysokich grzywien (do 720 stawek dziennych) lub ograniczeń wolności, które mogą być stosowane jednocześnie; w większości przypadków ograniczane są tylko wolności.

Podstawowa zasada uzupełniania e-deklaracji

Rozliczenie e-deklaracji dotyczy PIT-ów: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT -37.

  • W pierwszym etapie składania deklaracji podatkowej za pośrednictwem systemu e-deklaracje należy wybrać, czy chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy też jako osoba samotna.
  • Dodatkowo w tym pierwszym etapie procedury należy wybrać urząd skarbowy oraz cel złożenia deklaracji. W drugim etapie należy podać źródła, z których uzyskuje się dochody, np. wynagrodzenie z umowy o pracę, wynajem nieruchomości z umowy o własności itp., przy czym również przy wypełnianiu tej części, jeśli inny członek wypełnia ją w imieniu swojego partnera, musi wpisać odpowiednie źródło dochodu (np. jeśli ktoś zgadza się wypełnić ją w swoim imieniu, ale wcześniej składał zeznanie wspólnie z małżonkiem).
  • Krok trzeci pozwala osobom, które nie kwalifikują się do żadnych ulg, na przejście od razu do kroku czwartego, pod warunkiem, że osoby, które się kwalifikują, wypełnią wszystkie niezbędne pola przed przejściem do kroku czwartego; wypełnienie formularza H1A/H2B automatycznie rejestruje wszelkie obowiązujące ulgi podatkowe bez wysiłku ze strony poszczególnych obywateli, a jednocześnie zapewnia wystarczająco dużo miejsca na końcu, gdzie należy wpisać prywatne informacje, w tym imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL oraz dane osobowe.