Zapalenie płuc - jakie są powody zachorowania, rodzaje i objawy?

Zapalenie płuc jest ostrą infekcją dróg oddechowych, która zajmuje płuca. Jest największą zaraźliwą przyczyną zgonów dzieci na całym świecie - w 2017 roku zapalenie płuc stanowiło 15% przyczyn zgonu dzieci poniżej piątego roku życia. Na czym polega zapalenie płuc? Podczas choroby pęcherzyki płucne, małe woreczki z których składają się płuca i które u zdrowej osoby wypełnione są powietrzem, wypełniają się ropą i płynem, co powoduje ograniczenie spożycia tlenu i sprawia, że oddychanie staje się bolesne. Nieleczone zapalenie płuc może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - wyjątkowo niebezpieczne jest dla małych dzieci, starszych osób oraz tych, którzy mają osłabioną odporność organizmu.

Jak dochodzi do zapalenia płuc?

Zapalenie płuc może być wywołane przez czynniki zakaźne takie jak wirusy, bakterie czy grzyby. Najczęściej do bakteryjnego zapalenia płuc doprowadza Streptococcus pneumoniae lub Haemophilus influenzae typ b (Hib). Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie płuc, zazwyczaj odpowiedzialny jest syncytialny wirus oddechowy RSV, który atakuje najczęściej małe dzieci lub wirus HIV Pneumocystis jiroveci, powodujący zgony przede wszystkim u zarażonych nim niemowląt. Jednak wszystkie wirusy, które atakują płuca i drogi oddechowe, mogą doprowadzić do infekcji, która przeradza się w zapalenie płuc, nawet te najpopularniejsze, takie jak wirus grypy czy rinowirus, odpowiedzialny za przeziębienie. One dotykają przeważnie dorosłych. Zdarzają się również atypowe zapalenia płuc, powodowane przez inne rodzaje bakterii i objawiające się nietypowymi dla pospolitego zapalenia dolegliwościami - łagodniejszymi lub ostrzejszymi. Należą do nich „chodzące zapalenie płuc” wywołane obecnością Mycoplasma pneumoniae oraz ciężkie zapalenie zwane chorobą legionistów, które jest skutkiem zarażenia Legionella pneumophila. Zarazić można się poprzez wdychanie obecnych w nosie i gardle bakterii i wirusów, poprzez krew - szczególnie w okolicach czasu porodu - oraz poprzez rozprzestrzenione podczas kichania lub kaszlu chorego kropelki, unoszące się w powietrzu.

Jakie są rodzaje zapalenia płuc?

Zapalenie płuc można podzielić na różne odmiany w zależności od tego, jaki czynnik wywołał chorobę:

  • grzybicze zapalenie płuc,
  • atypowe zapalenie płuc,
  • wirusowe zapalenie płuc,
  • chemiczne zapalenie płuc (w tym zachłystowe zapalenie płuc),
  • alergiczne zapalenie płuc,
  • bakteryjne zapalenie płuc.

Lub skategoryzować pod kątem stanu zapalnego w płucach:

  • płatowe zapalenie płuc - spowodowane przez paciorkowca zapalenia płuc (choroba obejmuje cały jeden płat płuca i opłucną pokrywającą dany płat),
  • odoskrzelowe zapalenie płuc - wywołane przedostaniem się drobnoustrojów do oskrzeli przez uszkodzone stanem zapalnym ściany,
  • segmentalne zapalenie płuc - choroba obejmuje określone segmenty płuc.

Objawy zapalenia płuc

Objawy infekcji płuc mogą różnić się w zależności od rodzaju, na który cierpi chory. Niektóre jednak są wspólne dla wszystkich odmian lub często się powtarzają. Do najpowszechniej występujących dolegliwości spowodowanych zapaleniem płuc należą: kaszel, gorączka, ogólne osłabienie organizmu, ból w klatce piersiowej i podczas oddychania, dreszcze, przyspieszony oddech, obecność płynu w płucach, brak apetytu, świszczący oddech, duszność oraz ropna wydzielina z dróg oddechowych. Zdarza się również, że zapalenie płuc jest bezobjawowe - chorego omijają najpopularniejsze skutki uboczne infekcji, a na chorobę najczęściej wskazują wtedy senność, duszność i osłabienie, co nie wskazuje od razu oczywistej diagnozy. U noworodków, niemowląt i małych dzieci zaniepokoić powinen również brak apetytu.

Leczenie zapalenia płuc

Po zdiagnozowaniu zapalenia płuc najczęściej przepisywane są odpowiednie antybiotyki. Często konieczna jest hospitalizacja, szczególnie u pacjentów z niskim ciśnieniem tętniczym, zmianami zapalnymi obejmującymi obie strony płuc, wyraźnymi problemami z oddychaniem - niewydolnością oddechową oraz przy ropniaku płu lub opłucnej. Wskazaniem do pobytu w szpitalu będzie też niewydolność wątroby lub nerek.

Skontaktuj się ze specjalistyczną kliniką - https://medicus.com.pl/