Biblioteczka montessori - o czym mowa w praktyce?

Biblioteczka Montessori to specjalny mebel, który pozwala rozwijać umiejętności małego dziecka. Co warto wiedzieć na ten temat – czy warto wprowadzić go do życia naszej pociechy? Podpowiadamy.

Czym jest metoda nauczania Montessori?

Nazwa wywodzi się od nazwiska włoskiej pedagog, Marii Montessori, która stworzyła unikatowy system nauczania na początku XX wieku. Buntowała się ona przeciw dawnym, klasycznym metodom nauczania, a więc ówczesnej surowej dyscyplinie i trzymaniu dzieci w ławkach. W głównych założeniach podzieliła dzieci według wieku i dopasowała do nich osobny tok nauczania koncentrując się na poszczególnych aspektach rozwijających kreatywność i samodzielność. Podstawą jest także właściwe podejście wychowawcze, więc ciężar odpowiedzialności spoczywa zarówno na nauczycielach, jak i rodzicach. Jej metody są aktualne po dziś dzień, więc nic dziwnego, że sporo mówi się na ten temat oraz powstaje wiele publikacji, które bazują na opisanych przez nią założeniach.

Czym jest biblioteczka Montessori?

Biblioteczka Montesorii to specjalnie zaprojektowany drewniany mebel, który umieszcza się w pokoju dziecka. Jego wykonanie, kształt i zastosowanie bazuje na założeniach metody o tej nazwie. Mebel uczy samodzielności oraz pozwala w łatwy sposób utrzymać ład i porządek wśród różnorakich książek. Ogromną zaletą jest to, że można w łatwy sposób wyeksponować wszystkie elementy w jednym miejscu i są one na wyciągnięcie ręki małego dziecka, więc rodzic nie musi na żadnym etapie wtrącać się w to jak mała pociecha rozplanuje ułożenie poszczególnych elementów.

Projekt mebla pozwalający na układanie książek tylko okładką do przodu nie jest przypadkowy. Ma motywować małą pociechę do tego, aby codziennie sięgać po ulubione pozycje i aktywnie z nich korzystać. Półkę ustawia się na podłodze, dzięki czemu dziecko może samodzielnie stworzyć własną kolekcję i umieścić w niej ulubione pozycje.

W jakim etapie rozwoju przydaje się biblioteczka Montessori?

Maria Montessori zwróciła uwagę, że w rozwoju małego dziecka następuje etap tak zwanej wrażliwości na porządek. W tym czasie jest ono wyczulone na zdarzenia o charakterze stałym i niezmiennym. Potrzeba ta pojawia się do 6 roku życia, najczęściej między drugim i czwartym rokiem. Wtedy małe dziecko przywiązuje szczególną wagę do sprzątania, czystości, układania własnych ubrań, książek i zabawek. To także moment w którym bardzo chętnie odkłada rzeczy na swoje naturalne miejsce. Rodzic powinien w tym konkretnym czasie wykorzystać niezwykłe zaangażowanie małej pociechy i pokazać jej w jaki sposób może rozwijać swoją kreatywność w tym kierunku. Drewniana biblioteczka Montessori skutecznie wspomoże ten proces oraz zmotywuje do nauki i odkrywania świata przedstawionego w książkach.