Korony stalowe na zęby mleczne

Korony stalowe to rodzaj uzupełnienia protetycznego dla chorych mlecznych zębów trzonowych. Korona taka wykonana jest ze stali. Jest specjalnie wyprofilowana i przytwierdzona do zęba na stałe, aż do jego wypadnięcia. Chroni ona ząb przed szybkim postępowaniem próchnicy w jamie ustnej dziecka.

W jaki sposób zakłada się korony stalowe?

U dzieci ze skłonnościami do próchnicy, na chory ząb trzonowy z rozległym ubytkiem najlepiej nałożyć koronę stalową. Zanim to nastąpi mały pacjent musi udać się na wizytę do dentysty, który podejmie decyzję, czy w ogóle można taką metodę u danego dziecka zastosować. Przeciwskazaniami są: alergia na nikiel (korona jest ze stali chromowo-niklowej) oraz krótki czas do fizjologicznej wymiany zęba. Należy także pamiętać, że korony te nadają się tylko na czwórki i piątki mleczne, trzonowe. Jeżeli lekarz podejmie decyzję, że koronę taką można założyć dziecku. To jest to oczywiście zabieg w znieczuleniu miejscowym lub podczas sedacji wziewnej. Pacjent musi być odpowiednio do takiego zabiegu przygotowany psychicznie, żeby nie odczuwał lęku i poddał się znieczuleniu lub sedacji. Chory mleczak z próchnicą najpierw ulega oczyszczeniu, a ubytek w nim jest starannie opracowany, następnie lekarz nakłada przygotowaną dla danego ząbka koronę. Przykleja się ją za pomocą specjalnego cementu szkło-jonomerowego. Następnie nadaje się odpowiedni kształt koronie i dokładnie wygładza jej brzegi, usuwając resztki cementu.  Taki zabieg oraz decyzje o jego przeprowadzeniu powinien podjąć dobry lekarz stomatolog. Jednym z miejsc, w którym dziecko będzie otoczone właściwą, fachową opieką jest klinika stomatologiczna Ziombki w Poznaniu. Można zapisać się do niej mailowo, telefonicznie lub przez stronę internetową. Korony stalowe na zęby mleczne Poznań.

U jakich pacjentów zakłada się korony stalowe?

Korony stalowe to metoda znana już od ponad sześćdziesięciu lat. Mimo, że nastąpił ogromny postęp w medycynie, to jest to ciągle dobry i sprawdzony sposób ochrony i odbudowy mleczaków. To znakomita metoda zabezpieczenia zniszczonych koron z rozległymi ubytkami. To także zmniejszenie niebezpiecznych ognisk próchnicy w jamie ustnej, u małych dzieci. Szybki postęp próchnicy jest szczególnie niebezpieczny u dziecka, gdy będą wyrzynać się u niego zęby stałe, gdyż mogą one ulec szybkiemu zainfekowaniu próchnicą. Co w konsekwencji może spowodować ekstrakcję zęba. W momencie, gdy ząbek będzie już za mocno chory, aby nadawał się do leczenia, musi być usunięty. Taki stan powoduje dodatkowy, ogromny stres dla dziecka, ale także konieczność zabezpieczenia przestrzeni między zębowych, poprzez specjalny wypełniacz ortodontyczny. Koronę stalową stosuje się także w sytuacji, gdy jakiś ząb ulegnie urazowi i zostają odsłonięte jego tkanki miękkie, należy je szybko zabezpieczyć. Inną sytuacją jest brak właściwej higieny u osób chorych (choroby psychiczne, osoby z bezwładem).

Założenie korony stalowej jest to metoda znana od lat, to w niektórych przypadkach wciąż najlepsza. Dzięki niej chory ząb, po odpowiednim  może służyć jeszcze małym pacjentom kilka lat, aż do momentu wyrośnięcia nowego. Należy jednak pamiętać, że taką koronę można nałożyć tylko na czwórki i piątki trzonowe, po uprzednim wyeliminowaniu przeciwskazań, np.: alergii. Nie tylko jest to dobra i sprawdzona metoda, ale także podoba się dzieciom. Mali pacjenci chętnie się chwalą swoim kolegom i koleżankom błyszczącym, stalowym ząbkiem.