Od 15 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Decyzję administracyjną wydaje starosta, ale to nie oznacza, że „zabiera”, a potem może „oddać” prawo jazdy. Starosta jest tylko organem administracyjnym, który prowadzi postępowanie.

Zgodnie z przepisami, decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje starosta jako właściwy organ administracyjny (zgodnie z art. 102 ust. 1 pkt 4 Ustawy o Kierujących pojazdami z dnia 05 stycznia 2011r.). Decyzja jest wydawana na okres 3 miesięcy i ma rygor natychmiastowej wykonalności (art. 102 ust. 1c cytowanej ustawy) oraz zobowiązuje kierującego do zwrotu prawa jazdy, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany przez Policję w miejscu kontroli (w trybie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym). Skutkiem decyzji jest ponadto zatrzymanie tego dokumentu w depozycie właściwego Starostwie Powiatowego.

- Niektórzy kierowcy sądzą, że skoro decyzję wydaje starosta, to można napisać pismo lub nawet zadzwonić z prośbą o niezatrzymywanie czy też wcześniejszy zwrot prawa jazdy. Niestety, mimo wielu często bardzo wzruszających próśb, nie mogę w niczym pomóc – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Zgodnie z prawem, zatrzymanie lub zwrot uprawnień do kierowania pojazdami nie jest decyzją uznaniową, zależną od dobrej woli starosty. Nie ma on żadnych możliwości prawnych do nieodbierania czy wcześniejszego zwrócenia prawa jazdy. Reprezentuje tylko organ, który wydaje decyzję administracyjną w sprawie czasowego zatrzymania uprawnień kierowcy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Z przepisów wynika też jednoznacznie, że podstawą wydania takiej decyzji jest informacja uzyskana od podmiotu, który ujawnił kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym (podmiotem tym jest przede wszystkim Policja).

Zobowiązanie kierowcy do zwrotu prawa jazdy potwierdza stanowisko, że nie musi dojść do wcześniejszego, fizycznego odebrania dokumentu, aby wydać decyzję administracyjną. Oznacza to, że kierowca zatrzymany za znaczne przekroczenie prędkości nie może uniknąć utraty prawa jazdy, jeśli nie będzie miał dokumentu przy sobie. Decyzja administracyjna nakłada na niego obowiązek zwrotu blankietu.

  • data: 2020-02-14

Galeria zdjęć

  • Zatrzymane prawo jazdy
  • Kontrola drogowa