Nowy maszt z nadajnikami jednej z sieci telefonii komórkowej w Hucie Mazowszańskiej wzbudza emocje w gminie Kowala. Został zbudowany całkowicie legalnie, gdyż istniejący Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Kowala pozwala na budowę masztów sieci komórkowych. Starostwo Powiatowe w Radomiu sprawdzi jednak od nowa całą dokumentację budowy.
Przy drodze powiatowej w okolicach Huty Mazowszańskiej stanął wysoki maszt telefonii komórkowej. Inwestycja nie podoba się niektórym mieszkańcom, którzy twierdzą, że nie zostali o niej poinformowani, przede wszystkim przez gminę, ale także starostwo. Od 16 sierpnia składają oni wnioski o włączenie do sprawy jako kolejne strony postępowania.
Pozwolenie na maszt
Pod koniec sierpnia w Starostwie Powiatowym w Radomiu odbyło się spotkanie kilkuosobowej grupy okolicznych mieszkańców ze starostą Waldemarem Trelką oraz pracownikami Wydziału Budownictwa i Architektury, którzy na jego prośbę zajęli się ustalaniem szczegółów sprawy. - Maszt stanął na terenie objętym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, uchwalonym przez radnych gminy Kowala w 2011 roku, który zezwala na budowę wież telefonii komórkowej bez dodatkowych procedur – wyjaśnia starosta. - W sytuacji, gdy inwestor spełnia określone przepisami wymogi i posiada prawidłową dokumentację inwestycji, starostwo nie może nie wydać pozwolenia na budowę – dodaje Waldemar Trelka.
Postępowanie będzie wznowione
Zgodnie z obowiązującą procedurą budowlaną, stronami w tym postępowaniu są tylko inwestor, czyli spółka telekomunikacyjna oraz prywatny właściciel działki, na której zbudowano maszt. Mieszkańcy nie mogli być więc poinformowani o budowie.
- W związku z wnioskami mieszkańców, zdecydowaliśmy o wznowieniu postępowania w sprawie masztu w Hucie Mazowszańskiej – informuje starosta Waldemar Trelka, podkreślając, że obecnie nie są prowadzone żadne inne postępowania w sprawie wydania pozwoleń na budowę masztów telefonii komórkowej w gminie Kowala.
Według przepisów, składający wnioski mogą zostać włączeni do postępowania jako strona tylko wówczas, gdy udowodnią, że mają w nim jakiś udział lub interes.
Fakty o inwestycji
Wydział Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego w Radomiu ustalił, że:
- inwestor zwrócił się do Starostwa Powiatowego w Radomiu jako właściwego organu administracyjnego o pozwolenie na budowę masztu telefonii komórkowej na prywatnej działce na pograniczu miejscowości Huta Mazowszańska i Zenonów w maju 2019 roku. Pozwolenie na budowę uzyskał 3 czerwca, a o tym fakcie zostały niezwłocznie poinformowane władze gminy Kowala,
- teren inwestycji jest objęty Planem Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Kowala, który dopuszcza budowę stacji bazowych telefonii komórkowej (paragraf 20 punkt 14). Plan ten został przyjęty przez radnych gminy Kowala w 2011 roku, a więc jeszcze w poprzednich kadencjach,
- teren inwestycji jest określony w Planie jako strefa ZL (zwarte kompleksy leśne lub grunty przeznaczone do zalesienia), w której można budować instalacje i obiekty teleinformatyczne. To właśnie dzięki temu zapisowi spółka telekomunikacyjna nie musiała zabiegać o dodatkowe pozwolenia, jak na przykład decyzję środowiskową,
- sam maszt ma 59 metrów wysokości oraz kilka anten (nadajników), a deklarowana przez inwestora emisja sygnału każdej z anten nie przekracza norm określonych osobnymi przepisami, co wyklucza konieczność sporządzenia decyzji środowiskowej. Według dokumentacji, anteny emitują sygnał kierunkowy na odległość około 26,5 metra, ale na wysokości 57 lub 53 metrów. Rozchodzenie się sygnału w pionie sięga wysokości około 30 metrów, o kilkadziesiąt metrów wyżej niż określają to przepisy o ochronie środowiska.