
W Radomiu odbyła się wyjątkowa debata, która poruszyła tematykę coraz bardziej obecnej w życiu młodzieży – hejtu i cyberprzemocy. Spotkanie zgromadziło blisko sto osób, które wspólnie zastanawiały się nad zagrożeniami czyhającymi w sieci oraz sposobami ich przeciwdziałania.
- Radomskie szkoły na pierwszej linii walki z cyberprzemocą
- Eksperci i przedstawiciele miasta ostrzegają przed skutkami nadużyć w sieci
Radomskie szkoły na pierwszej linii walki z cyberprzemocą
12 maja w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu odbyła się debata społeczna poświęcona problemowi hejtu i cyberprzemocy. To wydarzenie skierowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych z Radomia i okolic, którzy mieli okazję nie tylko wysłuchać ekspertów, ale również aktywnie uczestniczyć w dyskusji na temat bezpiecznego korzystania z internetu.
Organizatorami spotkania byli policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, którzy od czerwca 2024 roku prowadzą działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z internetem. Debata była formą podsumowania tych inicjatyw oraz okazją do wymiany doświadczeń.
Eksperci i przedstawiciele miasta ostrzegają przed skutkami nadużyć w sieci
Wśród prelegentów znaleźli się m.in. mł.asp. Kamil Warda z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz przedstawiciele lokalnych instytucji: Grażyna Czyżewska z Kuratorium Oświaty w Warszawie (delegatura w Radomiu) oraz Agnieszka Grabska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Obecni byli także kom. Izabela Wrzesień – Naczelnik Wydziału Prewencji KM Policji oraz podkom. Rafał Kurzawa, zastępca naczelnika tego wydziału.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać realne konsekwencje prawne wynikające z niewłaściwego zachowania w sieci oraz dowiedzieć się, jak rozpoznawać sygnały świadczące o tym, że ktoś może być ofiarą cyberprzemocy.
"Każde tego typu spotkanie ma na celu dążenie do podniesienia świadomości na temat bezpieczeństwa, a także ostrzeżenie przed nieodpowiednim korzystaniem z Internetu oraz związanymi z tym konsekwencjami prawnymi." – Justyna Jaśkiewicz
W debacie udział wzięło około 100 osób – głównie młodzież wraz z opiekunami, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tematem i potrzebie takich inicjatyw w naszym mieście.
Na podst. Policja Radom