Obowiązkiem każdego kierowcy pojazdu ciężarowego jest zadbanie o to, aby przewożony ładunek był odpowiednio zabezpieczony. W trakcie transportu nie może się przemieszczać ani powodować innych zagrożeń dla ruchu drogowego. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie zestaw przydatnych informacji dotyczących zabezpieczania ładunku oraz akcesoriów, które wykorzystuje się w tym procesie. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego zabezpieczenie ładunku w ciężarówce jest tak ważne?
Bez dwóch zdań nie wolno bagatelizować znaczenia zabezpieczenia ładunku przewożonego na naczepie ciężarówki. Techniki mocowania oraz środki zabezpieczenia powinny być dobierane bezpośrednio do specyfiki ładunku i jego gabarytów. Wszystko po to, aby zapobiec jego przemieszczaniu się w trakcie jazdy, które mogłoby powodować przeciążenie podwozia oraz przewrócenie pojazdu. Ponadto błędne przymocowanie towaru i brak jego stabilizacji mogą zwiększać ryzyko poważnych wypadków komunikacyjnych. Dbając o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego, a także przewożonego ładunku, należy zadbać o wszystkie szczegóły.
Słupki kłonicowe i inne zabezpieczenia
Kierowcy powinni stosować dedykowane środki zabezpieczenia. Jednym z nich są słupki kłonicowe, zwane popularnie kłonicami. To elementy, które montuje się na naczepie ciężarówki. Należą obecnie do najczęściej montowanych konstrukcji zabezpieczających w pojazdach ciężarowych. Słupki kłonicowe mają na celu ustabilizowanie przewożonego ładunku oraz zabezpieczają przed jego niekontrolowanym przemieszczaniem się. Stosuje się je przede wszystkim przy ładunkach dłużycowych, w tym m.in. w transporcie drewna, rur czy też długich elementów konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie. Dużym atutem kłonic jest to, że pozwalają one na montaż innych środków zabezpieczenia, takich jak m.in.: pasy transportowe, napinacze, belki rozporowe, poprzeczki rozporowe, maty antypoślizgowe, siatki i plandeki, zaczepy mocujące, kątowniki ochronne itd. Akcesoria dobiera się bezpośrednio do rodzaju przewożonego ładunku.
Umiejętne rozmieszczenie ładunku na naczepie
Zastosowanie zabezpieczeń to tylko połowa sukcesu. Ważne jest również umiejętne rozmieszczenie ładunku na naczepie. Należy starannie i równomiernie rozłożyć ciężar towarów. Ponadto środek ciężkości ładunku powinien znajdować się możliwie jak najniżej. W ten sposób zmniejsza się ryzyko ewentualnego przemieszczenia czy też przewrócenia się ładunku na ostrych zakrętach lub podczas hamowania.
Dokładna weryfikacja poziomu zabezpieczeń
Przed ruszeniem w podróż należy dokładnie sprawdzić zabezpieczenie ładunku. Kierowca powinien zadbać o zweryfikowanie tej kwestii w trakcie każdego dłuższego postoju, a także zawsze po częściowym wyładunku i załadunku nowego towaru. Ponadto przewóz towarów musi odbywać się zgodnie z przepisami i z wykorzystaniem pojazdów i naczep znajdujących się w dobrym stanie technicznym.
Szukasz wysokiej jakości rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo przewozu ładunków? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną w sklepie Nadkola. Znajdziesz w nim zarówno słupki kłonicowe, jak i inne akcesoria.