Barwny Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży przyciągnął miłośników tradycji
W miniony weekend Iłża stała się stolicą folkloru, goszcząc 30. edycję Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło tłumy miłośników tradycyjnej muzyki i kultury ludowej, a jego organizacja była możliwa dzięki współpracy lokalnych instytucji oraz wsparciu Powiatu Radomskiego.
  • Józef Myszka – Patron Festiwalu i Legendarny Artysta

  • Festiwal w Iłży – Bogaty Program i Wspaniałe Występy

  • Wyróżnienia i Konkursy – Uczestnicy na Szczycie Sławy

Józef Myszka – Patron Festiwalu i Legendarny Artysta

Józef Myszka, urodzony w 1928 roku w Błazinach, to postać, która na trwałe wpisała się w historię lokalnej kultury. Myszka był nie tylko utalentowanym śpiewakiem, ale także pasjonatem folkloru, który przez wiele lat gromadził i wykonywał tradycyjne pieśni i przyśpiewki. Jego twórczość obejmowała nie tylko Polskę, ale także występy w krajach takich jak NRD czy Czechosłowacja. Niestety, jego życie tragicznie zakończyło się w 1964 roku, kiedy to został pobity podczas prób zespołu w Warszawie. Festiwal, który nosi jego imię, jest hołdem dla jego dorobku oraz sposobnością do kultywowania lokalnych tradycji.

Festiwal w Iłży – Bogaty Program i Wspaniałe Występy

Festiwal rozpoczął się w sobotnie popołudnie od projekcji filmu „Rozśpiewany. Józef Myszka”, który w reżyserii Piotra Buczka ukazał życie i twórczość patrona wydarzenia. Zgromadzona publiczność miała okazję poznać relacje świadków, którzy pamiętają Myszka oraz tych, którzy kontynuują jego dzieło. Po emocjonującej projekcji na scenie zagościły lokalne zespoły, a także Kół Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały swoje umiejętności. Wieczorem publiczność bawiła się przy występie zespołu Gieni Dudki, którego energetyczne koncerty przyciągają fanów z całego regionu.

Wyróżnienia i Konkursy – Uczestnicy na Szczycie Sławy

Festiwal to nie tylko koncerty, ale także rywalizacja w różnych kategoriach. Wśród solistów najwyższe laury zdobyły Alina Maciejczak, Marta Zawłocka oraz Marian Przeździecki, a wyróżnienie trafiło do Andrzeja Myszka. W kategorii zespołów śpiewaczych triumfował zespół Zakukała Kukułeczka, a na podium znalazły się również Zespół ludowy im. J. Myszki z Jasieńca Górnego oraz Kazanowianki znad Iłżanki. W kategorii kapel najlepszą okazała się Kapela Zdzisława Kwapińskiego. Warto zaznaczyć, że szczególne uznanie zdobył także Zespół folklorystyczny Kałkowianki, który otrzymał Nagrodę Dyrektora Centrum Kultury i Turystyki.

Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki to nie tylko święto muzyki, ale także okazja do przypomnienia o bogatej tradycji kulturowej regionu. Zakończenie wydarzenia uczczono potańcówką, która zintegrowała uczestników i wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Takie inicjatywy są nieocenione w kształtowaniu lokalnej tożsamości i pielęgnowaniu pamięci o ważnych postaciach, które przyczyniły się do rozwoju polskiej kultury ludowej.


Wg inf z: Powiat Radomski