Fotowoltaika to instalacja, która od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony właścicieli i zarządców nieruchomości. Jej głównym zadaniem jest zmniejszenie rachunków za prąd – dzięki produkowaniu darmowej energii z promieniowania słonecznego na potrzeby gospodarstwa domowych, obiektów publicznych czy przedsiębiorstw. Kiedy inwestycja w fotowoltaikę będzie opłacalna? Jak obliczyć opłacalność instalacji?
Czy montaż fotowoltaiki jest dalej opłacalny?
Podejrzenie zmniejszenia opłacalności fotowoltaiki powstało wraz ze zmianą sposobu rozliczania wymiany energii między właścicielem fotowoltaiki a zewnętrznym dostawcą energii oraz zastrzeżeniami dotyczącymi kwestii, czy fotowoltaika działa, jak nie ma prądu. Zgodnie z poprzednimi regulacjami obowiązywała zasada ilościowej sprzedaży energii, która odebrana mogła być dokładnie w takiej samej ilości. Obecnie energia nadmiarowo wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną i przekazana do sieci jest wartościowana – zgodnie z aktualnym cennikiem dostawcy energii. Właściciel fotowoltaiki w momencie, w którym musi skorzystać z energii z sieci, nie może już odebrać energii, jaką sam wyprodukował – musi dokonać zakupu zgodnie z cennikiem dostawcy. Zazwyczaj ceny zakupu są zdecydowanie mniej korzystne od cen sprzedaży. Sytuacja ta nie ma jednak wpływu na oszczędności, jakie niewątpliwie generowane są przez fotowoltaikę, mogą również być niwelowane przez wyposażenie fotowoltaiki w magazyny energii.
Na czym polega opłacalność inwestycji w fotowoltaikę?
Instalacja fotowoltaiki z www.esoleo.pl ma wiele zalet. Podstawową z nich jest oczywiście uzyskiwanie wysokich oszczędności na rachunkach za prąd – w szczególności, jeśli fotowoltaika połączona jest z możliwością gromadzenia nadmiarowej ilości prądu w magazynie energii. Fotowoltaika może również stanowić podstawę ogrzewania. Wystarczającym krokiem do tego jest ogrzewanie domu pompą ciepła, która z powodzeniem może zasilana być prądem z fotowoltaiki (podobnie jak system rekuperacji). Z fotowoltaiką zyskujesz również bezpieczeństwo i niezależność od dostawcy energii. Może ona stanowić alternatywne źródło zasilania w momencie przerw w dostawie prądu z sieci energetycznej. Jest również zabezpieczeniem niepewnej przyszłości – zarówno w zakresie wzrostu cen energii, jak i niestabilności systemu energetycznego.
Fotowoltaika – jak obliczyć jej opłacalność?
Inwestycja w fotowoltaikę to dość spore przedsięwzięcie, wymaga zatem wcześniejszej analizy w zakresie szacowanego zapotrzebowania energetycznego domu lub przedsiębiorstwa – czyli przewidywanej ilości energii, jaka konieczna będzie do utrzymania oświetlenia, systemów i instalacji zasilanych elektrycznie, urządzeń i artykułów gospodarstwa domowego, a także pojazdów elektrycznych – które powodzeniem mogą zasilane być z energii słonecznej. Do tych danych, uwzględniających liczbę użytkowników danego obiektu, powinno dobierać się rozmiar i moc instalacji fotowoltaicznej. Prawidłowe dopasowanie do potrzeb danego obiektu stanowi bowiem podstawę opłacalności inwestycji.
Kalkulator opłacalności fotowoltaiki
Obliczenie opłacalności fotowoltaiki w podstawowym zakresie można wykonać, używając do tego celu wielu kalkulatorów, jakie dostępne są online. Do wyliczeń niezbędne będzie posiadanie danych dotyczących dotychczasowego lub szacowanego zużycia prądu, powierzchni dachu, jak może zostać zagospodarowana na potrzeby fotowoltaiki, średnie ceny zakupu i sprzedaży energii elektrycznej w aktualnej taryfie czy kierunek montażu paneli pv.
Jak długo zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?
Wysokie koszty zakupu i instalacji fotowoltaiki mogą zostać zmniejszone przez wykorzystanie dofinansowań czy odliczeń, z jakich skorzystać mogą przyszli i obecni właściciele fotowoltaiki. To bezpośrednio przekłada się na znaczne skrócenie okresu zwrotu inwestycji. Oszczędności, jakie stale generowane są przez instalację sprawiają, że fotowoltaika zwraca się już po kilku lub kilkunastu latach – w zależności od danej instalacji.
Fotowoltaika jest bez dwóch zdań przyszłościową i opłacalną inwestycją. Doświadczeni instalatorzy potrafią dopasować instalację tak, by była efektywna i oszczędna niezależnie od warunków architektonicznych. Po wstępnym wyliczeniu opłacalności, warto jest umówić się ze specjalistą i zweryfikować opłacalność fotowoltaiki.