Depresja to poważna choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od tego, jak bardzo dobra może wydawać się jego sytuacja rodzinna czy materialna z zewnątrz. Tym samym rzadko zdarza nam się myśleć o 11- letnim dziecku w kontekście depresji. W obliczu nowych realiów pracy i nauki ważne jest, abyśmy pozytywnie myśleli, oraz dbali o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Dla dzieci i młodzieży, oraz ich rodziców udostępniamy materiały, które pomogą rozpoznać objawy depresji, podpowiedzą, do kogo zwrócić się o pomoc i gdzie szukać wsparcia. Spotkania profilaktyczne z policjantami pomagają społeczeństwu rozumieć dzisiejsze problemy z jakimi coraz częściej zmagają się także młodzi ludzie.

Policjanci uświadamiają rodzicom, że w większości przypadków dzieci nie są w stanie zadbać o siebie same – nie przyjdą do rodziców i nie powiedzą, że dotknęła ich depresja. Będą natomiast demonstrować problem poprzez różne, bardzo często nieoczywiste zachowania. Pokazujemy więc rodzicom, na jakie sygnały powinni zwrócić uwagę, co powinno ich zaniepokoić i czego absolutnie nie powinni lekceważyć. Tłumaczymy, jak bardzo ważne jest to, by być czujnym, szczególnie w trudnych dla dziecka sytuacjach, i w porę zauważyć niepokojące sygnały. Wszystkie niepokojące objawy sprawiają, że dziecku trudno jest zmagać się z codziennością. Aby sobie pomóc, może zacząć szukać sposobu na to, by zagłuszyć złe samopoczucie, osamotnienie, brak akceptacji w grupie czy brak poczucia wsparcia ze strony rodziców. Tym sposobem na zapomnienie i chwilową ulgę mogą okazać się narkotyki, dopalacze, alkohol czy inne zachowania, które nazywamy ryzykownymi. Apelujemy, czym są czynniki chroniące i dlaczego problemów emocjonalnych dziecka nie da się rozpatrywać w oderwaniu od całości funkcjonowania rodziny. Funkcjonariusze kładą nacisk na świadomość, że jeżeli dziecko ma bezpieczną i trwałą więź z rodzicem, to ma zdecydowanie większe szanse na tworzenie zdrowych i satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Podpowiadają również jak rozmawiać z dzieckiem, by być dla niego partnerem, by chciało przyjść do nas ze swoimi problemami. W życiu każdego człowieka zdarzają się dobre i złe dni każdego z nas dotyczą sytuacje kiedy czujemy smutek żal brak motywacji do działania. Jedni lepiej radzą sobie z trudnymi sytuacjami inni gorzej. Czasami wystarczy obejrzenie wesołego filmu rozmowa z rodzicem czy kolegą lub zwyczajne przeczekanie trudnych dni. Ale zdarza się tak, że złe samopoczucie nie ustaje odczuwamy też inne objawy, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie i wydaje nam się, że nasze troski i kłopoty nie mają końca może to oznaczać że przeżywamy depresję. Pierwszymi sygnałami mogącymi wskazywać na depresję jest przewlekłe poczucie smutku i przygnębienia, brak skupienia i koncentracji a także częste odczuwanie lęku i poczucia winy. Podczas depresji występuje także niskie poczucie własnej wartości a z czasem zaburzenia snu. Wszystkie te objawy z czasem mogą prowadzić do samookaleczeń bądź myśli samobójczych. Policja apeluje o czujność. Nie bójmy się reagować i pomagać. Nie każdy poradzi sobie sam.

Przypominamy o bezpiecznej linii

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

telefon jest bezpłatny i anonimowy czynny codziennie w gościach 12:00 do 2:00

Dziecięcy telefon zaufania rzecznika praw dziecka tel.800 121212

telefon bezpłatny czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-20:00

Antydepresyjny telefon zaufania

Tel. 22 484 88 01

st. post. Marta Wziątek