Rezonans magnetyczny - co to takiego i jak się przygotować do badania?

Badanie rezonansem magnetycznym pozwala na bezpieczne i bezinwazyjne zobrazowanie narządów wewnętrznych. Jest to test diagnostyczny, który może ukazać różne nieprawidłowości w organizmie. Badanie jest w pełni bezpieczne i nie trzeba się go obawiać, jednak warto się odpowiednio przygotować. Dowiedz się w jaki sposób przebiega badanie oraz co należy przed nim wykonać.

Rezonans magnetyczny - co to takiego?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest techniką obrazową, która wykorzystuje pole magnetyczne do tworzenia obrazów narządów pacjenta. Jest to bezpieczna i bezbolesna forma badania. Rezonans magnetyczny jest najczęściej wykorzystywany w diagnostyce chorób serca, mózgu, kości i mięśni. Dodatkowo umożliwia wykrywanie nowotworów w organizmie oraz ocenę ich rozmiaru. W Rex Medica wykonuje się rezonans magnetyczny stawów, kręgosłupa, jamy brzusznej oraz innych części ciała. Podczas wykonywanego badania, pacjent umieszczany jest na stole rezonansu magnetycznego, a następnie przesuwany do wnętrza tuby urządzenia. W trakcie badania pacjent nie powinien się ruszać, gdyż może to negatywnie wpłynąć na jakość wyników.

W jaki sposób przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Badanie trwa zwykle od 20 do 60 minut. Do badania bez kontrastu nie jest wymagane skierowanie. Pacjent powinien być na czczo na trzy godziny przed rezonansem. Jeśli pacjent zażywa na codzień leki, nie powinien ich pomijać w dniu badania. Do pomieszczenia nie wolno wnosić przedmiotów metalowych, takich jak urządzenia elektroniczne (na przykład telefon komórkowy), karty kredytowe czy biżuterię. Przed badaniem należy zdjąć wszelką biżuterię, okulary, aparat słuchowy oraz protezy zębowe. Dodatkowo warto założyć ubrania, które nie zawierają metalowych elementów (guzików lub suwaków). W przypadku rezonansu z kontrastem, należy dostarczyć wyniki badania na stężenie kreatyniny we krwi. Wyniki nie powinny być starsze niż 2 tygodnie. W Rex Medica możliwe jest dokonanie pomiaru poziomu kreatyniny tuż przed wykonaniem rezonansu magnetycznego.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?

Ze względu na silne działanie pola magnetycznego, badania rezonansem magnetycznym nie można wykonywać w przypadku osób z wszczepionym rozrusznikiem serca albo neurostymulatorem. Lekarz musi zostać poinformowany o wszelkich metalowych implantach w organizmie. Przykładem mogą być śruby ortopedyczne. Badania nie wykonuje się również kobietom w I trymestrze ciąży, a w przypadku II i III trymestru ciąży, decyzję podejmuje lekarz. U osób cierpiących na  klaustrofobię, zaleca się wykonanie badania w urządzeniu, które jest dedykowane osobom z klaustrofobią. Wówczas urządzenie jest krótsze i szersze niż w przypadku tych standardowych. 

Badanie rezonansem magnetycznym u dzieci

Dzieci od 2 roku życia przed badaniem powinny być na czczo. W przypadku karmienia dzieci pokarmem stałym, od ostatniego posiłku powinno minąć 6 godzin. Z kolei w przypadku karmienia mlekiem matki, przerwa powinna być równa 4 godzinom. W przypadku dzieci, badanie rezonansem magnetycznym wykonuje się czasem po podaniu środków uspokajających. Ma to na celu zmniejszenie ruchliwości podczas rezonansu, aby umożliwić uzyskanie obrazu wysokiej jakości.