Rozliczenie podatku z Holandii - dla kogo jest obowiązkowe. Ile możesz dostać zwrotu podatku?

Czy pracując w Holandii masz obowiązek składać co roku zeznanie podatkowe? Jak wygląda cała procedura z polskim urzędem skarbowym? Polacy, którzy wyjeżdżają na zachód do pracy, muszą znać system podatkowy w danym kraju, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, kłopotów i kar finansowych. Pracodawca, który zatrudnia pracownika w oparciu o umowę o pracę, musi odprowadzać za niego składki na podatek dochodowy. Następnie pracownik ten w kolejnym roku wypełnia zeznanie podatkowe - w Holandii oraz w Polsce. W zdecydowanej większości rozliczenie podatku z Holandii jest opłacalne w związku ze zwrotem nadpłaty, o którą można się starać.

Zwrot podatku z Holandii - dowiedz się więcej

Polacy pracujący nawet 2-3 miesiące w Holandii mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. W zależności od osiąganych dochodów i długości zatrudniania kwoty te różnią się od siebie. Rozliczenie podatku z Holandii jest obowiązkowe dla każdego. System podatkowy przewiduje kary finansowe za brak dostarczenia zeznania do Belastingdienst. Jednak główną motywacją do rozliczenia jest fakt, że można z tego tytułu otrzymać kilkaset euro. W lepszej sytuacji są rezydenci podatkowi, którzy dodatkowo mają prawo skorzystać z przysługujących im ulgom podatkowym, podnoszącym kwotę zwrotu podatku. 

Podatek w Holandii a polski urząd skarbowy

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, podatnik ma obowiązek zgłosić swoje dochody również do polskiego urzędu skarbowego. Jak to zrobić? Wypełnia się specjalne zeznanie podatkowe - PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG. 

Rozliczenie PIT-u holenderskiego dla osób niezameldowanych przypada do dnia 1 lipca, z kolei rezydenci mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe do 1 maja. Im prędzej przejdziemy przez cały proces, tym pieniądze szybciej trafią na konto podatnika. Polacy mają teraz ułatwioną sprawę, gdyż niemal wszystkie formalności mogą załatwić bez wychodzenia z domu i skorzystać z pomocy doradców podatkowych online.