W dobie, kiedy zależy nam na dbaniu o środowisko, staramy się korzystać z ekologicznych rozwiązań. Szukamy również oszczędności, dlatego zwracamy się ku produktom, które zaspokoją nasze potrzeby, jednocześnie nie rujnując portfela.
Kotły na pellet zyskują coraz większą popularność. Dzięki nim ogrzejesz mieszkanie czy dom i nie stracisz fortuny.
Kotły na pellet — czym są?
Kotły na pellet to alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania budynku. Inwestując w nie, dbasz o domowy budżet, ponieważ niwelujesz koszty ogrzewania aż o 30% (w porównaniu do paliw takich jak węgiel).
Pellet jest przyjazny środowisku. Jeśli jednak obawiasz się kosztów związanych z instalacją kotła na pellet — uspokajamy. Nie jest on wyższy niż zakup instalacji olejowej czy gazowej.
Jak działają kotły na pellet?
W korpusie kotła na pellet znajduje się palnik. To on jest sercem urządzenia. Palnik wyposażono w grzałkę elektryczną, dzięki czemu paliwo rozpala się automatycznie. Twoje zadanie sprowadza się jedynie do dbałości o to, aby w zasobniku nie zabrakło paliwa. Oczywiście pamiętaj także o tym, aby opróżnić popiół. Kiedy kocioł osiągnie pożądaną temperaturę, palnik przechodzi w tryb wygaszania, a następnie postoju. Nie martw się — kotły nowej generacji posiadają mnóstwo zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dzięki temu masz gwarancję pełnego bezpieczeństwa.
Automatyka w kotłach na pellet
W kotle na pellet znajdują się urządzenia odpowiedzialne za rozpalanie, palenie, wygaszanie, podawanie paliwa i nadmuch powietrza.
Ważnymi elementami kotłów na pellet są podajniki paliwa. Jeśli wrzucasz pellet do zasobnikach, zyskujesz pewność, że paliwo będzie dawkowane w odpowiednich ilościach. Ze specjalnego zbiornika pellet trafia na ruszt, gdzie następuje jego spalanie.
Wentylator nadmuchowy czuwa nad utrzymaniem płomienia. Kiedy woda w obiegu osiągnie pożądaną temperaturę, proces spalania automatycznie ustaje. Natomiast, gdy temperatura wody w obiegu spadnie, włącza się. Zapłon jest samoczynny, sam także się wygasza wtedy, kiedy na piecu ustawisz wymagane przez siebie parametry. Wentylator oraz mechanizm ruchomego rusztu odpowiadają za automatyczne czyszczenie. Popiół, który powstanie podczas procesu spalania, trafia do popielnika.
Pellet, czyli ekologiczne paliwo
Biomasa należy do najbardziej ekologicznych paliw. Najczęściej spotyka się ją w postaci pelletu. Ów pellet powstaje w wyniku sprasowania trocin z drzew iglastych za pomocą wysokiego ciśnienia. Pellet zastosujesz zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w obiektach użytkowych. Ziarna pelletu mają średnicę od 6 do 8 mm, a z jednej tony tego typu biomasy otrzymuje się nie więcej jak 3-4 kilogramy popiołu. Wykorzystasz go na przykład jako nawóz do ogrodu.
W porównaniu z pelletem węgiel pozostaje daleko w tyle. Przede wszystkim chodzi tu o ilość powstałego popiołu i żużlu na tonę. W przypadku węgla jest to około 100-400 kilogramów. Odpady te trudno jest zutylizować, a i samo czyszczenie pieca jest żmudnym zadaniem. Co więcej, podczas spalania węgla, podzespoły pieca szybciej się zużywają, więc koszty jego użytkowania rosną. To jednak nie wszystkie wady paliwa, jakim jest węgiel. Podczas jego spalania generują się spaliny, które mają nie tylko niekorzystny wpływ na środowisko, ale także Twoje zdrowie (smog nierzadko zagraża życiu).
Pellet jest w 100% ekologiczny. Jego spalanie nie emituje szkodliwych substancji. Kiedy go spalasz, poczujesz przyjemny leśny zapach. Kotły na pellet są także bardziej żywotne niż piece na węgiel. Nie przejmujesz się również składowaniem pelletu. Pakuje się go w worki po 15-25 kilogramów. Możesz je przechowywać na paletach w specjalnych torbach.
Jakie korzyści odniesiesz, inwestując w kotły na pellet?
Wiesz już, że instalacja kotłów na pellet ma wiele zalet. Należą do nich:
- łatwość instalacji i obsługi — urządzenia są bezobsługowe, musisz jedynie pamiętać o uzupełnieniu paliwa i usunięciu popiołu,
- niski poziom emisji CO2,
- brak nieprzyjemnych zapachów podczas spalania pelletu,
- ekologiczność,
- małe ilości popiołu,
- czystość,
- oszczędność,
- estetyka.
Dodatkowo na kotły możesz uzyskać bezzwrotne dofinansowanie w ramach programów rządowych. Jak więc widzisz, to opłacalna inwestycja, która szybko się zwróci.
Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://heat-energy.pl/kotly-na-pellet/