Jakie ma zalety i jak działa pomoc psychologiczna online?

Każdy z nas bez względu na zajmowaną pozycję społeczną, status czy rodzaj wykonywanej pracy, może potrzebować wsparcia psychologa. Jeszcze do niedawna należało w tym celu umówić się na wizytę prywatną lub państwową. Alternatywą, popularną od jakiegoś czasu, są spotkania przez Internet. Jak działa pomoc psychologiczna online? I jakie są jej zalety?

Kiedy potrzebujemy psychologa?

W naszym życiu mogą wystąpić różne zawirowania, przez które będziemy potrzebować wsparcia psychologicznego. Rozwody, presja w pracy, problemy finansowe, choroby i śmierć — to tylko wierzchołek góry lodowej. Niektórzy dają sobie z nimi radę, inni nie. Jednak nawet osoby o silnej psychice nie zawsze są w stanie podołać problemom i zaczynają szukać pomocy.

Co ważne, coraz rzadziej wstydzimy się mówić o swoich problemach. Przyznajemy się do nich i nie ukrywamy, że korzystamy z pomocy specjalistów. To ważne. Także w przestrzeni publicznej temat problemów natury psychologicznej (i psychiatrycznej) został "odczarowany" i przestał być tematem tabu — wstydliwym i niewygodnym.

Pomoc psychologiczna online- zalety

Wiele osób obawia się bezpośredniego spotkania z psychologiem. Jest to krępujące i może być paraliżujące. Nie każdy też chce skorzystać z takiej wizyty, bowiem wolałby zachować anonimowość, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Pomoc psychologiczna online jest więc lekiem na tego rodzaju obawy. Co więcej, w dobie pandemii, nie naraża nas na zachorowanie.

Spotkanie online jest też rozwiązaniem dla osób, które w ciągu dnia nie mają czasu na dojazdy na spotkania lub musiałyby skorzystać z urlopu. Wizyta online jest więc dogodnym rozwiązaniem, zapewniającym komfort, większą anonimowość, wygodę i możliwość zaoszczędzenia czasu. Czy jednak jest tak samo skuteczna jak spotkanie twarzą w twarz?

Jak działa pomoc psychologiczna online?

Zamiast udawać się do gabinetu, musimy poszukać spokojnego miejsca, najlepiej w domu. Musimy czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie. Nasz komputer powinien być wyposażony w kamerę, dzięki której będziemy mogli zobaczyć się z psychologiem. Będzie on mógł obserwować nasze zachowanie i wyraz twarzy — elementy niezbędne podczas rozmowy czy terapii.

Dobrze, aby podczas spotkania nikt nam nie przeszkadzał. Przyda się też stabilne łącze, aby nie dochodziło do denerwujących przerw podczas spotkania i problemów ze słyszalnością. Pomoc możemy uzyskać zarówno w czasie rzeczywistym, jak i poprzez korespondencję. Dla wyjątkowo wstydliwych osób dostępny jest także czat, choć nie powinien on być główną formą dialogu.

Jeżeli jesteś zainteresowany pomocą psychologiczną, albo tematami związanymi z psychologią – zapraszamy na https://StrefaMysli.pl

Czy terapia online jest skuteczna?

Badania i analizy dowodzą, że pomoc psychologiczna online nie jest gorsza czy mniej skuteczna niż jej bezpośrednia forma. Czasem nawet jest skuteczniejsza. Wszystko to zależy jednak od pacjenta. Niekiedy pomoc online przydaje się na pierwszych spotkaniach. Następnie, gdy pacjent oswoi się z psychologiem, można przenieść ją na spotkania bezpośrednie.

Dzieje się to zazwyczaj wtedy, gdy pacjent odważy się wyjść ze swojej strefy komfortu. Aby tak się stało, musi zaufać lekarzowi. A to niekiedy odbywa się małymi krokami.

Czy pomoc psychologiczna online ma sens?

Tak. Pamiętajmy, że jest ułatwieniem także dla osób niepełnosprawnych, przebywających za granicą czy mających problem z relacjami społecznymi i wychodzeniem z domu. Niekiedy spotkanie z psychologiem online jest pierwszym krokiem do robienia dalszych postępów.

Taki rodzaj spotkań nie narzuca bowiem presji na wejście w środowisko, w którym pacjent będzie czuć się niepewnie, zagrożony. Kontakt online oswaja go i przygotowuje w większe zmiany, nie wywołując efektu szoku.